Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-10-27 | Ostatnia aktualizacja: 2008-10-27
Przyszłość kamer jednopikselowych

Przyszłość kamer jednopikselowych
Badania opublikowane w Applied Physics Letters opisują metodę zastąpienia drogiego, wielopikselowego sensora, wykorzystywanego w dzisiejszych terahercowych systemach obrazowania, pojedynczym sensorem jednopikselowym. Dwoma kluczami do stworzenia systemu są trwające badania nad modulatorem, który obsłuży szybkie serie losowych obrazów, oraz skompresowany algorytm sensoryczny, który przekształca surowe dane w obraz.
Udoskonalenia te „mogłyby prowadzić w niedalekiej przyszłości do bardzo niedrogich kamer do zastosowań naukowych, a także związanych z nauką,” – powiedział Richard Baraniuk, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej z Rice University, który pomagał w tworzeniu modelu koncepcyjnego.
„Istnieje bardzo dobry powód, by wierzyć w możliwość budowy terahercowego modulatora, który będzie w stanie wykonywać te same zadania elektrycznie i bardzo szybko.” – powiedział Daniel Mittleman, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej z Rice University. „Jest całe mnóstwo zastosowań dla terahercowego obrazowania, gdyby tylko móc dysponować dostatecznie wrażliwym urządzeniem działającym w czasie rzeczywistym.” – dodał.
Promieniowanie terahercowe, które w elektromagnetycznym spektrum znajduje się pomiędzy podczerwonym i mikrofalowym, przenika tkaniny, drewno, plastik, a nawet chmury, ale nie metal, czy wodę. W przeciwieństwie do promieni X, T nie są szkodliwe, a niedrogie kamery wykorzystujące właśnie promieniowanie T mogą być kiedyś wykorzystywane do ochrony na lotniskach, jako uzupełnienie tradycyjnych skanerów operujących promieniami X.
„Dzisiejsze kamery dzielą obraz na czerwień, zieleń i niebieski. Nowy system natomiast rozdziela każdy piksel na indywidualne długości fal.” – powiedział Kevin Kelly, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej z Rice University. „Jeśli chcesz wiedzieć, czy ten zielony obiekt, to grupa drzew, czy pomalowany na zielono czołg, system ci to powie.” – dodał.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
-
-
-
-