Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-12-13 | Ostatnia aktualizacja: 2007-12-13
Ręka robota sprawna i subtelna jak ludzka

Ręka robota sprawna i subtelna jak ludzka
„Ten projekt jest ogromnym wyzwaniem,” – powiedział Honghai Liu z Portsmouth University. „Chcemy stworzyć odpowiedni algorytm, który będzie współpracował z urządzeniem.”
„Ręka robota o sprawności ludzkiej jest jednym ze ‘Świętych Grali’ nauki. Nic z istniejących dziś urządzeń nie jest nawet w przybliżeniu tak sprawne.” – dodał Liu.
Zespół wykorzystał do zgromadzenia danych o tym, jak funkcjonuje ludzka ręka, technologię przechwytywania ruchu. Cybernetyczna rękawica pokryta czujnikami była filmowana przez 8 kamer na podczerwień o wysokiej rozdzielczości, które dokonywały pomiaru z precyzją rzędu milimetrów.
Wykorzystując sztuczną inteligencję opartą na rozmytym wnioskowaniu jakościowym oraz impulsowe sieci neuronowe, program będzie mógł analizować ruch ludzkiej ręki w oparciu o zgromadzone wcześniej dane. Połączenie to umożliwi symboliczne opisanie ruchu w formie numerycznej.
Wnioskowanie jakościowe może odpowiadać za zdolność chwytania i manewrowania ręką, a impulsowe sieci neuronowe mogą konwertować opis jakościowy dla modułów sterujących.
Program będzie również w stanie uczyć się określonych ruchów. Imitacja uczenia i wnioskowania będzie wykorzystywana do poprawiania parametrów ruchu. Twórcy są przekonani, że impulsowe sieci neuronowe będą w stanie przechowywać wzory ruchu ludzkiej ręki, co umożliwi urządzeniu uczenie się i naśladowanie subtelnych i bardzo złożonych ruchów.
Liu wierzy, że mając właściwy mechanizm sterowania, technologia ta pomogłaby odzyskać sprawność niepełnosprawnym. „To nad czym pracujemy obecnie, to sterowanie urządzeniem za pomocą fal mózgowych,” – dodał Liu.
Technologia ta ma również wiele innych potencjalnych zastosowań ze szczególnym uwzględnieniem produkcji i medycyny. Operacje wymagające delikatnego dotyku i precyzyjnego ruchu mogą dzięki niej zostać wreszcie zautomatyzowane.
Ręce te będą mogły być wykorzystywane w środowisku produkcyjnym do wykonywania zadań, które dotąd były zbyt skomplikowane dla maszyn.
„Ludzie poruszają się bardziej efektywnie, długimi, płynnymi ruchami. Zawdzięczamy to całym pokoleniom ewolucji i uczymy się tego jako niemowlęta,” – powiedział Xiangyang Zhu z Instytutu Robotyki Shanghai Jiao Tong University.
Technologia ma ogromny potencjał, jednakże badania są jeszcze w bardzo wczesnej fazie. Jak dotąd nie zaangażował się w nie żaden z partnerów z sektora przemysłowego.
„Nie potrafię podać daty,” – powiedział Liu. „Profesor Zhu ma jak na ten etap badań bardzo dobre rezultaty. Jednakże, zanim zaangażujemy w projekt jakąś firmę z zewnątrz, sami chcemy się przekonać czym dysponujemy.”
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 3 – tworzenie, zastosowanie, perspektywy
Sprawdzanie kompletności czujnikiem BVS firmy Balluff Tworzenie niezawodnego przemysłowego systemu wizyjnego Praca nad systemem zaczyna...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-