Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-27
Robot jak gąsienica
Robot jak gąsienica
Robot jak gąsienica
Roboty wzorowane na gąsienicach mogą się przekształcić w małe paczki, by po chwili wrócić do swej pierwotnej formy. Mogą one wspinać się po ścianach i wpełzać do niewielkich otworów, twierdzą amerykańscy wynalazcy.

Inżynierowie i biolodzy z Tufts Uniersity rozpoczęli budowę „elastycznego” robota. Taki „elastyczny” robot mógłby zarówno badać ludzkie ciało od wewnątrz pomagając lekarzom postawić właściwą diagnozę, jak i badać instalacje w budynkach szukając uszkodzeń. Można by je również wykorzystać do poruszania się w niebezpiecznych i delikatnych środowiskach, takich ja: wnętrze reaktora nuklearnego, czy pole minowe.

”W przyszłym roku zbudujemy maszynę, która będzie giętka i będzie umieć pełzać,” – powiedział Barry Trimmer, który wraz z David’em Kaplan’em kierują projektem: Biomimetic Technologies for Soft-bodied Robots.
Trimmer spędził lata studiując układ nerwowy gąsienic i jedwabników po to, by lepiej zrozumieć jak te stworzenia kontrolują swoje skomplikowane ruchy przy pomocy bardzo prostego mózgu. Udało mu się zidentyfikować pojedyncze komórki w mózgu, które odpowiadają za konkretne ruchy.

Jako, że zwierzęta te są elastyczne i pozbawione szkieletu, ich ruch jest znacznie swobodniejszy niż u zwierząt obdarzonych układem kostnym. Ludzki łokieć, dla przykładu, może poruszać się tylko w dwóch kierunkach. Gąsienice natomiast mogą poruszać się swobodnie w wielu kierunkach i nie potrzebują do tego wiele energii neuronów. Pomysł polega na tym, by zbudować system kontroli robota, który naśladuje system nerwowy i układ mięśni gąsienic.

Wydział Kaplan’a będzie kontynuował badania na miękkich materiałach, z których ma być zbudowane ciało i elektronika. Kaplan chcąc wytworzyć materiały elastyczne tak silne jak sieć pająka, odwołuje się do inżynierii genetycznej i nanotechnologii.

Trimmer twierdzi, iż ma nadzieję stworzyć „robota, którego możesz zgnieść w dłoni w kulkę, po czym puścić i zobaczyć jak sam odchodzi.”

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
abc
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także