Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-10-08 | Ostatnia aktualizacja: 2011-10-08
Robot medyczny napędzany rezonansem magnetycznym

Robot medyczny napędzany rezonansem magnetycznym
„Pokazaliśmy, że rezonans magnetyczny oprócz dostarczania świetnych zdjęć tkanki miękkiej, jest w stanie również wygenerować dość siły, by napędzić zrobotyzowane urządzenie.” – stwierdził Pierre Dupont z Children’s Hospital Boston. „Naszym celem jest stworzenie magnetycznie zasilanych robotów, które będą w stanie przemieszczać się wewnątrz organizmu i wykonywać bardzo precyzyjnie nakierowane terapie albo pozostawać wewnątrz ciała jako modyfikowalne protezy.” – dodał.
Dupont przewiduje, na przykład, roboty wielkości miniaturowej kulki, które mogłyby przemieszczać się wraz z płynem mózgowo-rdzeniowym albo przez układ moczowy po to, by dostarczyć lekarstwo lub komórki macierzyste. Takie wszczepialne urządzenia mogłyby regulować też przepływ krwi w sercu, albo być implantami, które rosną razem z nosicielem.
Zrobotyzowane urządzenie do wykonywania biopsji wyposażone jest w swobodnie obracające się ramię, które kieruje się zgodnie z kierunkiem pola magnetycznego, a także całej serii przekładni, które przenoszą ten ruch na precyzyjny ruch igły.
Z wyjątkiem niewielkiej magnetycznej kuli, znajdującej się w ramieniu poza obszarem działania rezonansu, silnik zbudowany został z plastików i metali kolorowych, nadających się do współpracy z rezonansem; podobnie i sama igła.
Według Duponta, powstawały wprawdzie już wcześniej roboty kompatybilne z rezonansem magnetycznym, ale żaden z nich nie był przez rezonans zasilany. Naukowcy zaprezentowali również możliwość niezależnego sterowania za pomocą rezonansu magnetycznego dwoma robotami równocześnie.
Kolejnym wyzwaniem, jakie stoi przed zespołem Duponta jest stworzenie roju ‘pływających robotów’, które mogłyby być magnetycznie kierowane do różnych celów.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Physorg

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Robotyka kolejna ewolucja na sali operacyjnej
Korzyści są oczywiste: brak zmęczenia, maksymalna prędkość i precyzja, optymalna ergonomia. Specjaliści uważają, że wykorzystanie robotów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-