Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-08   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08
Robot naśladuje wzrost roślin
fot. pixabay
fot. pixabay

Robotycy z MIT opracowali nowego robota z wysuwną kończyną, która przemieszcza się w sposób podobny do rośliny. Na dodatek nietypowa konstrukcja jest w stanie adaptować się do kształtu ciasnych przestrzeni.

Przypominające łańcuch rowerowy ramię maszyny jest wystarczająco elastyczne, aby poradzić sobie z zakamarkami, ale przy tym wystarczająco sztywne, aby podnosić ładunki lub żeby mogło przenosić  moment obrotowy.

Łańcuch rozciąga się, ciągnąc ze sobą połączone moduły wykonane za pomocą druku 3D. Do jego rozwijania służy wyciągarka prowadząca go przez ścieżkę wyposażoną w zestaw silników, które mogą blokować moduły w różnych konfiguracjach. W miarę realizacji kolejnych scenariuszy kinematycznych osiągany jest różny ostateczny kształt konstrukcji. Po zakończeniu zadania robot może wycofać ramię i ponownie je wysunąć w innej konfiguracji, aby dopasować się do nowego rodzaju pracy.

MIT uważa, że robot może znaleźć zastosowanie w ratownictwie i obsłudze pojazdów przez mechaników samochodowych. Jest on w stanie bowiem nie tylko przecisnąć się przez ciasne przestrzenie, ale po przemieszczeniu wykonać zadanie wymagające użycia siły. Z podobnymi problemami mierzyli się dotychczas bezskutecznie twórcy miękkich manipulatorów.

Robot został zaprezentowany na International Conference on Intelligent Robots and Systems (IROS) w Makau. Można go zobaczyć w akcji na krótkiej animacji zamieszczonej poniżej.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :