Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-11-09 | Ostatnia aktualizacja: 2009-11-09
Robot przemysłowy przeprowadza autopsje

Robot przemysłowy przeprowadza autopsje
Badacze są pionierami wirtualnych autopsji, zwanych też „virtopsjami”, które korzystają z nieinwazyjnych metod wizualizacji wnętrza ciała zamiast radykalnych pośmiertnych operacji chirurgicznych. Badania z wykorzystaniem robota mają na celu standaryzację i zwiększenie dokładności działań.
Virtopsje łączą trójwymiarową wizualizację powierzchni ciała z tomografią komputerową ukazującą jego budowę wewnętrzną. Efektem jest dokładny, wirtualny sobowtór ciała, który może być wykorzystany do określenia przyczyny śmierci. Takie badanie wymaga jedynie pobrania próbek tkanek przy pomocy biopsji igłowej, dzięki czemu zwłoki pozostają w stanie praktycznie nienaruszonym.
„Aktualnie przeprowadzane badania polegają na wyjęciu organów i pocięciu ich na plasterki, które poddawane są analizie pod względem guzów i uszkodzeń. Jeśli coś zostanie przeoczone, nie ma możliwości spojrzenia na to raz jeszcze.” mówi jeden z naukowców, Lars Ebert. „Wszystko co zostaje po konwencjonalnej autopsji to sterta plasterkowanych narządów.”
Virtopsja zaczyna się od zeskanowania powierzchni ciała. Po umieszczeniu zwłok na stole, robot umieszcza na skórze markery, które służą do synchronizacji skanu z wynikami późniejszych badań. Następnie z wykorzystaniem kamer stereoskopowych i projektora rzucającego na zwłoki wzór siatki, sporządzany jest kolorowy, trójwymiarowy model ciała o dokładności 0.02mm.
W kolejnym etapie virtopsji, stół zostaje umieszczony w tomografie, który wykonuje dokładne zdjęcia kolejnych przekrojów ciała. Na tej podstawie można określić uszkodzenia organów, złamania kości i inne możliwe przyczyny zgonu. W niektórych wypadkach może być konieczne wykonanie biopsji, które pozwolą wykryć dodatkowo ślady chorób lub zatruć.
Bez wykorzystania do virtopsji robota przemysłowego, sporządzenie skanów byłoby praktycznie niewykonalne – wymaga ono powtarzalności i dokładności nieosiągalnych dla człowieka. Robot może też wykonać bardzo precyzyjną biopsję.
Do tej pory, virtopsja została przeprowadzona na 52 rzeczywistych przypadkach zgonów, z których 26 nastąpiło w wyniku wypadku drogowego, 10 – uderzenia tępym narzędziem, 6 – ran zadanych nożem, 5 – ran postrzałowych, a 2 – uduszeń. W 19 przypadkach, modele stworzone w wyniku virtopsji posłużyły do rekonstrukcji zdarzeń, które zostały dopuszczone jako dowody przed szwajcarskimi sądami.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- New Scientist

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-