Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-11-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-11-06
Robot samodzielnie zbudował ceglany mur
Robot samodzielnie zbudował ceglany mur
Robot samodzielnie zbudował ceglany mur
W samym środku Nowego Jorku skonstruowany przez naukowców z ETH-Zurich Professorship of Architecture and Digital Fabrication robot budował ceglany mur. Przez trzy tygodnie nowojorczycy mogli podziwiać powstającą instalację ‘Pike Loop’.

Cegła jest w Nowym Jorku budulcem niemalże obowiązującym, a Pike Street nie jest tu wyjątkiem. Między 5 a 27 października mieszkańcy Manhattanu mogli obserwować jak robot przemysłowy buduje z tradycyjnego materiału okrągły mur w kształcie pętli nieskończoności ‘Pike Loop’.

Projekt realizowany jest przez dwóch architektów z ETH Zurich: Fabio Gramazio, oraz Matthiasa Kohlera. „Cyfrowa charakterystyka może ubogacić materiał wpływając na jego wyraz architektoniczny, oraz funkcjonalność.” – stwierdzili Gramazio i Kohler.

Zamiast konwencjonalnego prostego ceglanego muru, można wykorzystać komputerowo programowane zasady konstrukcji do tworzenia trójwymiarowych kompozycji. „Łączymy cyfrową rzeczywistość komputera z rzeczywistością materiałów i budownictwa.” – stwierdzili obaj architekci. Swoją koncepcję nazwali: ‘cyfrową materialnością’.

Do budowy Pike Loop wykorzystano siedem tysięcy cegieł. Ich ułożeniem zajął się cyfrowo sterowany robot R-O-B, znajdujący się w gotowym do transportu kontenerze. Całość instalacji ma 22 metry długości. Jako, że zasięg R-O-B’a wynosi jedynie 4,5 metra, poruszał się on wzdłuż placu budowy na platformie.

Cegły łączone ze sobą były szybko schnącą zaprawą, również przez robota. Dzięki temu, że żadna z cegieł nie leży bezpośrednio na, ani pod drugą, uzyskany został szczególny trójwymiarowy efekt. Mur rosnąc nad ziemią i przecinając się tu i tam uzyskał wrażenie dynamiki.

Powstała w Nowym Jorku instalacja jest przykładem tego jak łącząc komputerowe projektowanie z prawdziwymi narzędziami, architekci mogą kontrolować proces produkcji w każdym najmniejszym detalu. Powstałe w ten sposób budowle prezentują kształty i konstrukcje, które dla człowieka byłyby niedostępne, a w najlepszym razie wymagałyby ogromnych nakładów pracy. Gramazio i Kohler zgodnie podkreślają, że ich celem nie jest pozbawienie murarzy pracy, ale jedynie zbadanie możliwości i ograniczeń nowej techniki.

To nie jest pierwszy eksperyment zespołu Gramazio i Kohlera. Podczas zeszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji R-O-B zbudował mur pofalowany. Ten powstał jednak przed holem wystawowym i już gotowy został przetransportowany do środka. ‘Pike Loop’ jest zatem pierwszą instalacją, która powstała bezpośrednio na miejscu prezentacji.

Gotowy ‘Pike Loop’ można podziwiać do końca roku.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :