Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-05-05 | Ostatnia aktualizacja: 2006-05-05
Robot uciekający przed światłem

Robot uciekający przed światłem
Badacze użyli zawiesiny tej pleśni do kontrolowania ruchów sześcionożnego robota, który dzięki niej „trzyma się z dala” od naświetlonych miejsc i szuka ciemnych przestrzeni, gdzie mógłby się schować.
Klaus-Peter Zauner z brytyjskiego Uniwersytetu z Southampton, który skonstruował tego robota wraz z kolegami z Uniwersytetu Kobe z południowo – centralnej Japonii twierdzą, iż główną ideą projektu jest znalezienie prostych metod do kontrolowania zachowań robotów.
Naukowiec powiedział, że wprawdzie komputery są bardzo dobre do sterowania robotami, ale tylko do czynności do których zostały zaprojektowane. W przypadku bardziej złożonych lub nieoczekiwanych środowiskach, mechanizmy zazwyczaj nie działają tak jak powinny.
Physarum polycephalum jest dużym organizmem jednokomórkowym, który reaguje na źródła pożywienia, jakim są dla niego bakterie i grzyby, poprzez przemieszczanie się w ich kierunku i pochłanianie ich. Dodatkowo wycofuje się z jasnych, oświetlonych przestrzeni i preferuje miejsca ciemne i wilgotne. Pleśń ta używa sieci miniaturowych rurek wypełnionych cytoplazmami do „czucia” środowiska w którym się znajduje i decydowania jak na nie reagować. Naukowcy postanowili bezpośrednio wykorzystać te ciekawe własności organizmu do zbudowania prostego mechanizmu kontroli sześcionożnego robota mobilnego.
Wyhodowali oni pleśń w sześciu punktach obiektu w kształcie gwiazdy, na wierzchu obwodu elektrycznego, który połączyli z mechanizmem robota. Światło padające na czujniki umieszczone na wierzchu robota stało się sygnałem sterującym dla każdego z sześciu punktów, w których znajdowała się światłoczuła pleśń. Każdy z tych punktów jest odpowiedzialny za ruch pojedynczej nogi robota.
W przypadku, gdy pleśń próbuje „uciec” od światła, jej ruch jest wykrywany przez obwód elektryczny i stanowi to sygnał do działania dla jednej z nóg robota. W efekcie robot samodzielnie poszukuje ciemnych miejsc. Naukowcy dążą do tego, aby organizm pleśni znajdował się na samym szkielecie robota, a nie wysyłał sygnały zdalnie.
Klaus-Peter Zauner powiedział, że inżynierowie powinni dokładniej przyjrzeć się i zainteresowac tego typu systemem kontroli. W przyszłości prawdopodobnie będą to już układy sterowania konstruowane w nanoskali.
Jednocześnie naukowcy podkreślają, że obecnie coraz częściej buduje się sztuczne mechanizmy połączone z światem organizmów żywych.
(lz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- New Scientist

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Mobot Explorer otwarta konstrukcja platformy
Każdy z pewnością wie, że wiedza i umiejętności które zdobywa samodzielnie ceni się o wiele bardziej, na długo utrwalają się w pamięci. Firma...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-