Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-03-09 | Ostatnia aktualizacja: 2010-03-09
Robot wyposażony w LIDAR stworzy mapę wnętrza

Robot wyposażony w LIDAR stworzy mapę wnętrza
W ramach projektu, studenci z Missouri S&T skonstruowali zdalnie sterowanego robota wyposażonego w kamerę na podczerwień, oraz system LIDAR. LIDAR jest laserowym odpowiednikiem radaru, który do pomiaru zamiast fal radiowych wykorzystuje światło.
LIDAR jest technologią zyskującą w ostatnim czasie bardzo dużą popularność. W 2008 roku naukowcy z MIT i Rochester Institute of Technology (RIT), stworzyli oparty właśnie na technologii LIDAR system, umożliwiający tworzenie trójwymiarowych ‘supermap’ innych planet i księżyców, które mogą dostarczyć robotom, astronautom oraz inżynierom szczegółowych informacji dotyczących składu atmosfery, biozagrożeń, prędkości wiatru, czy temperatury.
Nowa generacja detektorów LIDAR do tworzenia trójwymiarowych ‘supermap’
Natomiast w zeszłym roku naukowcy z National Institute of Standards and Technology (NIST) stworzyli wykorzystując właśnie technologię LIDAR, laserowy system lokalizacji, który jest w stanie wskazać wiele obiektów z nanometrową dokładnością z odległości 100 kilometrów.
Ultraprecyzyjny laserowy system lokalizacji z dużych odległości
„Możemy, wysyłając robota do wewnątrz, albo umożliwiając mu zajrzenie przez okno, uzyskać trójwymiarową mapę pomieszczeń.” – stwierdził Norbert Maerz z Missouri S&T. „Nawet jeśli nie możesz zajrzeć przez okno, wciąż możesz przez nie skanować wnętrze za pomocą systemu LIDAR. Dzięki tym informacjom, żołnierze, oraz ratownicy mogliby lepiej ocenić sytuację, oraz określić strategię działania.” – dodał.
Maerz wraz ze studentami wykorzystali swój prototyp do stworzenia mapy wnętrza domów, biur, budynków Missouri S&T, komór w eksperymentalnej kopalni S&T, oraz jaskiń w Mark Twain National Forest.
„Teoretycznie, można by wykorzystać tę technologię w jaskiniach, w których mogliby ukrywać się terroryści.” – powiedział Maerz.
Maerz przesłał próbne obrazy swojemu koledze, Ye Duan z University of Missouri-Columbia, który przeprowadził zaawansowaną analizę, oraz trójwymiarową rekonstrukcję. Nowa technologia jest w stanie dostarczyć szczegółowe informacje dotyczące, na przykład, układu podłoża, pozwala jednak również ‘widzieć’ ludzi, oraz obiekty znajdujące się w przestrzeni.
„Gdy masz już obrazy, możesz dowolnie powiększać obiekty i oglądać je pod różnymi kątami.” – powiedział Maerz. „Możesz wykonać precyzyjne pomiary dowolnego obiektu i ocenić jego wymiary.” – dodał.
Technologia ta jest również w stanie wykryć uszkodzenia konstrukcji, jak choćby pęknięcia, co bardzo ułatwiłoby pracę inżynierów oceniających zniszczenia po katastrofach.
„Mogłaby być ona wykorzystywana przy usuwaniu skutków kataklizmów.” – powiedział Maerz. „Zasadnicza koncepcja dotyczy oceny bezpieczeństwa w obszarach zagrożonych.” – dodał.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wichry zmian niekoniecznie przynoszą burzę
W niespokojnych czasach sukces odnoszą organizacje posiadające zdolność przystosowania się, kierowane przez liderów z wizją. Czy te same cechy,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-