Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-08-17 | Ostatnia aktualizacja: 2010-08-17
Robot z okiem wzorowanym na pszczelim

Robot z okiem wzorowanym na pszczelim
Wolfgang Stürzl wraz z kolegami z niemieckiego Bielefeld University zapragnęli uzyskać jak najszerszy kąt widzenia przy pomocy jednej kamery. Do tego celu wykorzystali oni katadioptryczny system obrazowania, który składa się zarówno z luster jak i soczewek.
20 milimetrów przed matrycą CCD umieścili oni półkoliste lustro z soczewkami umieszczonymi w jego środku. wypukła strona skierowana została ku kamerze. Soczewki skupiają światło na matrycy tworząc 110 stopniowe pole wiedzenia. Równocześnie, wypukła powierzchnia lustra rejestruje odbicie świata poza kamerą i skupia światło na matrycy CCD, poszerzając w ten sposób kąt widzenia do 280 stopni.
Specjalny komputerowy algorytm zestawia oba obrazy tworząc z nich jeden, wyglądający jak zarejestrowany przez soczewkę ‘rybie oko’. Mały komputer znajdujący się na pokładzie statku musi być w stanie łączyć oba obrazy w tempie 25 klatek na sekundę.
Wreszcie, by stworzyć z 280 stopniowego pola widzenia dwuwymiarowy obraz, zestawiony z dwóch obraz przetwarzany jest przez system imitujący kilka tysięcy sześciokątnych elementów oka pszczoły. Obniża to rozdzielczość obrazu, ale ułatwia operatowi robota interpretowanie szerokokątnego obrazu świata.
Hod Lipson, robotyk z Cornell University, stwierdził, że pszczela soczewka jest „ogromnym wkładem w robotykę, a w szczególności w mikro statki powietrzne, w których szerokokątne systemy wizyjne muszą być jak najmniejsze”. Stwierdził on również, że system wizyjny jest jednym z wielu elementów, które robotyka może zaczerpnąć ze świata owadów.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O robotyce przemysłowej
Wprowadzenie Terminu „robot" użył po raz pierwszy czeski pisarz Karel Čapek w 1920 roku, w swojej sztuce „R.U.R." (Roboty uniwersalne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-