Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-11-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-11-13
Robot zaprojektowany w środowisku LabVIEW
Robot zaprojektowany w środowisku LabVIEW
Robot zaprojektowany w środowisku LabVIEW
Inżynierowie z Laboratorium Robotyki i Mechaniki Virginia Tech opracowali dwunożnego humanoidalnego robota wykorzystując do tego platformę National Instruments LabVIEW. Antropomorficzny Robot obdarzony inteligencją DARwIn został stworzony, by studiować ludzkie ruchy w ramach badań nad protezami kończyn. DARwIn dysponuje pełnym zakresem ruchów i precyzyjnie naśladuje ludzkie ruchy. Robi to tak wiernie, że szybko został zmodyfikowany tak, by grać w piłkę nożną w turnieju robotów RoboCup.

„Nasi inżynierowie wykorzystali LabVIEW do zaprojektowania rozszerzalnej platformy programowej służącej DARwIn’owi za mózg, pozwalający wykonywać mu skomplikowane zadania, jak gra piłkę,” – powiedział Dennis Hong, dyrektor RoMeLa. „Dzięki symulacji konkretnych zachowań DARwIn’a możliwe było przyspieszenie jego opracowania.”

Dzięki LabVIEW, jeden z uczestników projektu nie posiadający w tej dziedzinie doświadczenia, był w stanie skonfigurować przy pomocy IMAQ Vision, dwie kamery IEEE 1394 w zaledwie 2 godziny tak, by były one w stanie zidentyfikować i zlokalizować piłkę. Dzięki LabVIEW ‘nauczenie’ DARwIn’a gry w piłkę zajęło zaledwie tydzień.

„National Instruments jest dumne ze współpracy z doktorem Hong i jego studentami przy tak imponującym projekcie,” – powiedział Ray Almgren, wiceprezes National Instruments ds. marketingu produktu i kontaktów akademickich. Dostrzegamy ogromne korzyści edukacyjne płynące z wykorzystywania graficznej platformy do projektowania LabVIEW.”

RoMeLa wykorzystuje wiele platform i wymaga systemu, który umożliwi łatwą ich konfigurację. Autorzy projektu byli w stanie stworzyć rozszerzalną architekturę komputera wykorzystując do tego celu moduł LabVIEW Real-Time Module akomodując dzięki temu wiele różnych czujników, w tym kamery IEEE 1394, urządzenia komunikacyjne RS-485 oraz wiele sieci bezprzewodowych. LabVIEW steruje ruchem DARwIn’a poprzez RS-485. Gdy robot się porusza, informacje dotyczące orientacji, położenia, prędkości, czy przyspieszenia są za pośrednictwem połączenia szeregowego RS-232 przesyłane do LabVIEW, by program zmodyfikował w czasie rzeczywistym chód poprawiając balans.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Automation
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :