Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-06-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-06-25
Roboty na życzenie astronautów
fot. pixabay
fot. pixabay

W ciasnych statkach lub stacjach kosmicznych zwykle nie ma miejsca na przechowywanie wielu robotów, z których każdy jest przeznaczony do określonego zadania. System Mori3 został zaprojektowany z myślą właśnie o tym. Można go wykorzystać do tworzenia różnych typów robotów w zależności od potrzeb.

Opracowany przez profesora Jamiego Paika i współpracowników ze szwajcarskiego instytutu badawczego EPFL układ Mori3 składa się z wielu płaskich trójkątnych modułów wyposażonych w silniki, akumulatory i czujniki oraz mechaniczne mechanizmy sprzęgające. Grupy tych modułów można łączyć ze sobą wzdłuż krawędzi, tworząc jednego trójwymiarowego robota w formie wielokąta.

Rozmiar i konfiguracja tego wielokąta różnią się w zależności od zadania, do którego robot został stworzony. W zależności od konfiguracji jest w stanie chodzić na czterech nogach, formować się w ramię robota lub toczyć się jak koło. Dodatkowo wiele takich robotów może łączyć się ze sobą w razie potrzeby, tymczasowo tworząc jedną większą konstrukcję zespoloną.

Według naukowców boty oparte na Mori3 są dobre w wykonywaniu trzech niezbędnych czynności, a mianowicie poruszaniu się o własnych siłach, interakcji z użytkownikami oraz manipulowaniu i transportowaniu przedmiotów. Oczekuje się, że ostatecznie będą mogły zostać wykorzystane do zadań, takich jak pomoc astronautom w statkach kosmicznych lub samodzielne wykonywanie zewnętrznych napraw.

- Wieloboczne roboty polimorficzne, które łączą się ze sobą, tworząc przegubowe struktury, mogą być skutecznie wykorzystywane do różnych zastosowań - powiedział Paik - Oczywiście roboty ogólnego przeznaczenia, takie jak Mori3, będą mniej skuteczne w niektórych obszarach niż roboty wyspecjalizowane. Największą zaletą Mori3 jest bowiem jego wszechstronność.

Artykuł na temat nowej technologii został niedawno opublikowany w czasopiśmie Nature Machine Intelligence. System można zobaczyć w akcji na poniższym filmie.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także