Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-05-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-05-05
Roboty NASA wspierają akcję ratunkową w Fukushimie [video]
Roboty NASA wspierają akcję ratunkową w Fukushimie [video]
Roboty NASA wspierają akcję ratunkową w Fukushimie [video]
Opracowane w NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie technologie posłużyły do zbadania wnętrza reaktorów atomowych w japońskiej elektrowni Fukushima I tam, gdzie wciąż nie mogą bezpiecznie dotrzeć ludzie.

iRobot PackBot wykorzystuje technologie, które posłużyły do projektowania stanowiska testowego JPL ‘Rocky-7’, przeznaczonego dla bliźniaczych łazików marsjańskich: Spirit i Opportunity. PackBot, podobnie jak Rocky-7 wykorzystuje lekkie siłowniki o dużym momencie do sterowania łazikiem, a także solidną, ale lekką konstrukcję podwozia z blachy.



Innym ‘przodkiem’ PackBota był Urbie, miejski robot rozpoznawczy skonstruowany z myślą o zastosowaniach militarnych i ratowniczych. Lekka i solidna konstrukcja Urbie również czyniła go użytecznym podczas akcji ratunkowych. Na przykład, w obszarach skażonych promieniowaniem, albo budynkach uszkodzonych po trzęsieniu ziemi. Konstrukcja Urbie powstała w iRobot Corp z Bedford, a JPL było odpowiedzialne za inteligentne czujniki pokładowe oraz algorytmy wizyjne robota, które pomagały robotowi poruszać się w trudnym terenie. Sukces Urbie przesądził o budowie jego następcy: PackBota.

Od 2002 roku iRobot dostarczał różne wersje PackBota armii amerykańskiej, lotnictwu oraz marynarce. Robot ten służył od lipca 2002 roku w Afganistanie, wspomagając żołnierzy podczas działań rozpoznawczych w trudnodostępnych terenach. Robot ten wykorzystywany był również podczas przeszukiwania gruzów nowojorskiego World Trade Center po 11 września 2001 roku.



iRobot dostarczył również dwa PackBoty z myślą o akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi i tsunami, które nawiedziły Japonię 11 marca. Roboty monitorują poziom promieniowania radioaktywnego w budynkach uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Wyposażone są w liczne kamery oraz czujniki niebezpiecznych substancji. Zarejestrowane przez PackBoty odczyty pokazują, że wciąż poziom promieniowania jest zbyt wysoki, by w bezpośrednim sąsiedztwie reaktora mogli przebywać ludzie.

W temacie:

Roboty na pomoc Japonii

Polskie roboty zastąpią ludzi w elektrowniach atomowych

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :