Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-09-15 | Ostatnia aktualizacja: 2009-09-15
Roboty w toku ewolucji nauczyły się oszukiwać

Roboty w toku ewolucji nauczyły się oszukiwać
Zespół naukowców zaprogramował małe, kołowe roboty tak, by poszukiwały one pożywienia. Roboty otrzymywały więcej punktów dłużej pozostając w pobliżu ‘pożywienia’ (oznaczonego na podłodze jasnymi pierścieniami), a traciły punkty za pozostawanie w pobliżu ‘trucizny’ (oznaczonej ciemnymi pierścieniami). Każdy z robotów mógł również błyskać niebieskim światłem, by inne roboty mogły go rozpoznać przy pomocy swoich kamer.
Zespół stworzył na drodze ‘ewolucji’ nową generacje robotów poprzez kopiowanie i łączenie sieci sztucznych neuronów tych robotów, które zdobywały najwięcej punktów. Naukowcy wprowadzili również do kodu element zmian losowych, mający naśladować mechanizm biologicznych mutacji.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsca wokół ‘pożywienia’, roboty po namierzeniu niebieskiego światła zderzały się i przepychały nawzajem. W pięćdziesiątej generacji nagle niektóre roboty nauczyły się, by nie błyskać niebieskim światłem, gdy znalazły się w pobliżu ‘pożywienia’ tak, by nie przyciągać uwagi innych robotów. Po kilkuset pokoleniach, większość robotów zupełnie przestała mrugać niebieskim światłem, gdy tylko znalazły się one w sąsiedztwie ‘pożywienia’.
Autorzy odkrycia przekonują, że może ono posłużyć naukowcom do lepszego zrozumienia mechanizmu ewolucji biologicznych systemów komunikacji.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Technology Review

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Autonomiczny robot mobilny – co to jest?
Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >> Robot mobilny jest to urządzenie zdolne do zmiany swojego położenia w przestrzeni,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-