Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-09-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-09-15
Roboty w toku ewolucji nauczyły się oszukiwać
Roboty w toku ewolucji nauczyły się oszukiwać
Roboty w toku ewolucji nauczyły się oszukiwać
Naukowcy ze szwajcarskiej Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne odkryli, że roboty wyposażone w sieć sztucznych neuronów i zaprogramowane do poszukiwania ‘pożywienia’ nauczyły się z czasem ukrywać sygnały przed pozostałymi robotami, by całe pożywienie zagarnąć dla siebie.

Zespół naukowców zaprogramował małe, kołowe roboty tak, by poszukiwały one pożywienia. Roboty otrzymywały więcej punktów dłużej pozostając w pobliżu ‘pożywienia’ (oznaczonego na podłodze jasnymi pierścieniami), a traciły punkty za pozostawanie w pobliżu ‘trucizny’ (oznaczonej ciemnymi pierścieniami). Każdy z robotów mógł również błyskać niebieskim światłem, by inne roboty mogły go rozpoznać przy pomocy swoich kamer.

Zespół stworzył na drodze ‘ewolucji’ nową generacje robotów poprzez kopiowanie i łączenie sieci sztucznych neuronów tych robotów, które zdobywały najwięcej punktów. Naukowcy wprowadzili również do kodu element zmian losowych, mający naśladować mechanizm biologicznych mutacji.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca wokół ‘pożywienia’, roboty po namierzeniu niebieskiego światła zderzały się i przepychały nawzajem. W pięćdziesiątej generacji nagle niektóre roboty nauczyły się, by nie błyskać niebieskim światłem, gdy znalazły się w pobliżu ‘pożywienia’ tak, by nie przyciągać uwagi innych robotów. Po kilkuset pokoleniach, większość robotów zupełnie przestała mrugać niebieskim światłem, gdy tylko znalazły się one w sąsiedztwie ‘pożywienia’.

Autorzy odkrycia przekonują, że może ono posłużyć naukowcom do lepszego zrozumienia mechanizmu ewolucji biologicznych systemów komunikacji.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Technology Review
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :