
Zespół inżynierów i robotyków z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Hongkongu opracował elektroniczny projekt złożonego oka, który umożliwia robotom wydajne i niedrogie budowanie rojów.
Większość oczu robotów opiera się na standardowej koncepcji kamery. Obrazy są rejestrowane przy użyciu obiektywu, który umożliwia przetwarzanie w wysokiej rozdzielczości. Takie podejście jest jednak kosztowne. Z tego powodu robotycy starają się budować konstrukcje ze złożonymi oczami podobnymi do tych, które można znaleźć u wielu owadów.
Mają one dużo małych soczewek pokrywających powierzchnię półkuli. U owadów przechwycone dzięki nim obrazy są składane w jedną reprezentację w mózgu, umożliwiając im widzenie w nieosiągalny dla człowieka sposób. Wykonanie tego samego w przypadku oczu elektronicznych okazało się ogromnym wyzwaniem ze względu na problem mocowania płaskich soczewek na zakrzywionej powierzchni. Zespół z Hongkongu przezwyciężył ten problem zupełnie innym podejściem.
Aby stworzyć pełną wyzwań konstrukcję, inżynierowie zaczęli pracę od plastikowej półkuli z wieloma otworami wywierconymi w jej powierzchni, aby umożliwić przedostawanie się przez nie światła. Następnie umieścili w każdym z nich nanodrut perowskitowy, który kieruje światło na indywidualny czujnik światła. Następnie wszystkie czujniki światła podłączono do centralnego procesora, który niczym oko owada łączy obrazy w jednolitą reprezentację.
Naukowcy twierdzą, że projekt pozwala na budowę niedrogiego elektronicznego oka nadającego się do zastosowania w niektórych typach robotów. Zauważają, że ich konstrukcja ma pole widzenia 140 stopni, a w połączeniu z drugim okiem tego samego typu pole zwiększa się do 220 stopni.
Aby przetestować swój wynalazek, zespół zainstalował parę złożonych oczu na latającym dronie, którego używał do śledzenia ruchów czworonożnego robota kroczącego. Sugerują, że ich projekt byłby prawdopodobnie najbardziej odpowiedni dla robotów latających w roju lub może zostać wykorzystany równie dobrze w pojazdach autonomicznych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- techexplore

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 3 – tworzenie, zastosowanie, perspektywy
Sprawdzanie kompletności czujnikiem BVS firmy Balluff Tworzenie niezawodnego przemysłowego systemu wizyjnego Praca nad systemem zaczyna...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-