Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-03-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2014-03-27
Rubik znów pokonany
Rubik znów pokonany

Maszyna zbudowana z elementów Lego Mindstorms i kontrolowana przez smartphone firmy Samsung ustanowiła nowy rekord świata w układaniu kostki Rubika. Cubestormer 3, nad którym prace trwały 18 miesięcy jest dziełem brytyjskich wynalazców Davida Gildaya oraz Mike'a Dobsona. Zbudowali ją w swoim wolnym czasie, a ona odwdzięczyła im się ułożeniem kostki w zaledwie 3,253 sekundy, bijąc na głowę poprzedni rekord na poziomie 5,27 sekundy, który ustanowili dwa lata temu Ci sami panowie.

Rekord został pobity na targach Big Bang w Wielkiej Brytanii, gdzie Gilday ustanowił także dwa inne rekordy świata z dziedziny robotyki. Zaledwie w przeciągu 1 minuty i 18,68 sekund rozwiązał kostkę 4x4x4, przy użyciu maszyny sterowanej przez smartphone Huawei Ascend P6. Ponadto 34 minut i 25,89 sekund zajęło mu rozwiązanie kostki 9x9x9 - największej kostki Rubika, jaką kiedykolwiek rozwiązało zrobotyzowane urządzenie. Tym razem z pomocą maszynie przyszedł Samsung Galaxy S3.

Gilday jestgłównym inżynierem w brytyjskiej firmie, tworzącej procesory ARM. Dobson jest inżynierem systemów bezpieczeństwa w Securi-Plex.

Rekordowa maszyna wykorzystuje moc obliczeniową smartphone'a Samsung Galaxy S4 napędzanego przez ośmiordzeniowy procesor ARM Exynos 5.Telefon analizuje kostkę, oblicza prawidłową sekwencję ruchów i steruje czterema chwytakami w trakcie manipulacji kostką. Procesor ARM współpracuje z kostkami LEGO Mindstorms ev3, które wykonują funkcje sekwencjonowania silnika i sterowania.

„Robot pokazuje, jak szybko Samsung Galaxy S4 jest w stanie rozwiązywać problemy.", powiedział Gilday. „Oprócz mocy obliczeniowej, niezwykle ważne jest sprawienie, aby informacje przekazywane przez procesor płynęły jak najszybciej do elementów wykonawczych. Te, z kolei, muszą być zręczne, przynajmniej tak jak człowiek.", podsumował swoje osiągnięcie inżynier.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
drivesncontrols
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :