Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-02-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-02-23
Ruch sterowany przez sztuczną inteligencję
Ruch sterowany przez sztuczną inteligencję
Ruch sterowany przez sztuczną inteligencję
Naukowcy z De Montfort University Leicester (DMU) realizują projekt, którego celem jest zbadanie, czy światła drogowe sterowane przez sztuczną inteligencję mogłyby pomóc w rozładowaniu ruchu na drogach Leicester. Przeanalizują oni informacje z miejskiego systemu Star Trak, który śledzi autobusy i wyświetla o nich stosowne informacje na elektronicznych tablicach znajdujących się na przystankach. Analiza przeprowadzona zostanie w celu określenia ruchu w mieście o różnych porach.

Wykorzystane zostaną dane do stworzenia modeli komputerowych, które sprawdzą jak systemy sztucznej inteligencji radzą sobie ze sterowaniem światłami drogowymi tak, by upłynnić ruch. Naukowcy z Leicester wykorzystają również dane z satelity, oraz naziemnych czujników do monitorowania jakości powietrza. Informacje te posłużą do określenia stopnia zanieczyszczenia poszczególnych rejonów miasta w godzinach największego natężenia ruchu. Celem naukowców jest uruchomienie na próbę systemu na terenie całego miasta.

„Łączymy ze sobą system Star Trak, oraz sztuczną inteligencję po to, by być w stanie przewidzieć jaki ruch będzie za pół godziny, czy godzinę.” – stwierdził David Elizondo z DMU, koordynator projektu. „Możemy następnie wykorzystać te informacje do zoptymalizowania pracy sygnalizacji świetlnej w celu upłynnienia ruchu.” – dodał.

„Połączenie pomiarów zanieczyszczenia powietrza i technologii nawigacji satelitarnej do inteligentnego planowania podróży jest podejściem zupełnie nowatorskim.” – powiedział Paul Monks, profesor z Wydziału Chemii DMU. „Zespół wykorzystuje dwie zupełnie nowe technologie po to, by zapewnić ludziom lepszą okolice do życia.” – dodał.

W ramach projektu naukowcy badać również będą możliwość przeistoczenia telefonów komórkowych w osobiste systemy nawigacji satelitarnej. Dzięki tej technologii, pasażerowie autobusów na przykład, mogli być sprawdzić nie tylko to, kiedy dotrą do celu, ale i to, czy jakiś inny autobus nie dowiózłby ich szybciej.

Dzięki stale aktualizowanym danym z systemu Star Trak, mechanizm oparty na sztucznej inteligencji będzie na bieżąco optymalizował trasę tak, by uniknąć korków i opóźnień.

„Dałoby to pasażerom więcej możliwości i pomogłoby im lepiej planować podróż. Na przykład, po co stać na przystanku 45 minut, skoro można by po prostu później wyjść z domu, gdy autobus jest już naprawdę blisko.” – powiedział Elizondo

Projekt otrzymał wart 30 tysięcy funtów grant Higher Education Collaboration (HEI) od Transport innovation Network (iNet).

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także