Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-02-23 | Ostatnia aktualizacja: 2010-02-23
Ruch sterowany przez sztuczną inteligencję

Ruch sterowany przez sztuczną inteligencję
Wykorzystane zostaną dane do stworzenia modeli komputerowych, które sprawdzą jak systemy sztucznej inteligencji radzą sobie ze sterowaniem światłami drogowymi tak, by upłynnić ruch. Naukowcy z Leicester wykorzystają również dane z satelity, oraz naziemnych czujników do monitorowania jakości powietrza. Informacje te posłużą do określenia stopnia zanieczyszczenia poszczególnych rejonów miasta w godzinach największego natężenia ruchu. Celem naukowców jest uruchomienie na próbę systemu na terenie całego miasta.
„Łączymy ze sobą system Star Trak, oraz sztuczną inteligencję po to, by być w stanie przewidzieć jaki ruch będzie za pół godziny, czy godzinę.” – stwierdził David Elizondo z DMU, koordynator projektu. „Możemy następnie wykorzystać te informacje do zoptymalizowania pracy sygnalizacji świetlnej w celu upłynnienia ruchu.” – dodał.
„Połączenie pomiarów zanieczyszczenia powietrza i technologii nawigacji satelitarnej do inteligentnego planowania podróży jest podejściem zupełnie nowatorskim.” – powiedział Paul Monks, profesor z Wydziału Chemii DMU. „Zespół wykorzystuje dwie zupełnie nowe technologie po to, by zapewnić ludziom lepszą okolice do życia.” – dodał.
W ramach projektu naukowcy badać również będą możliwość przeistoczenia telefonów komórkowych w osobiste systemy nawigacji satelitarnej. Dzięki tej technologii, pasażerowie autobusów na przykład, mogli być sprawdzić nie tylko to, kiedy dotrą do celu, ale i to, czy jakiś inny autobus nie dowiózłby ich szybciej.
Dzięki stale aktualizowanym danym z systemu Star Trak, mechanizm oparty na sztucznej inteligencji będzie na bieżąco optymalizował trasę tak, by uniknąć korków i opóźnień.
„Dałoby to pasażerom więcej możliwości i pomogłoby im lepiej planować podróż. Na przykład, po co stać na przystanku 45 minut, skoro można by po prostu później wyjść z domu, gdy autobus jest już naprawdę blisko.” – powiedział Elizondo
Projekt otrzymał wart 30 tysięcy funtów grant Higher Education Collaboration (HEI) od Transport innovation Network (iNet).
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym jest Internet Rzeczy?
Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >> Początki IoT Większość z nas posiada podstawową wiedzę, czym jest Internet ....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-