Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-12-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-12-18
Ruchome schody: czy mogą być energooszczędne? Co warto o nich wiedzieć?
Ruchome schody: czy mogą być energooszczędne? Co warto o nich wiedzieć?

Czym różnią się schody od chodników ruchomych? O jakie nowoczesne technologie są ulepszane? Co wpływa na ich trwałość? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o tych urządzeniach. Sprawdź!

 

 

Schody ruchome a ruchome chodniki. Czym się od siebie różnią te urządzenia?

Oba te urządzenia ułatwiają ludziom przemieszczanie się w budynkach komercyjnych i miejscach publicznych. Schody warto wykorzystać tam, gdzie jest bardzo duże natężenie ruchu. Nie zajmują one zbyt wiele miejsca i pozwalają na szybkie oraz komfortowe przemieszczanie się między piętrami.

Chodnik ruchomy ułatwi natomiast pasażerom czy klientom pokonywanie długiego, poziomego odcinka drogi np. terminala lotniskowego. Dzięki płaskiej powierzchni to urządzenie jest niezwykle bezpieczne i umożliwia komfortowe przemieszczanie się także osobom z niepełnosprawnościami, dzieciom czy starszym.

 

Schody ruchome: wymiary i inne parametry, na które warto zwrócić uwagę

Myślisz, że te urządzenia sprawdzają się tylko w ogromnych galeriach handlowych? Poszczególne modele schodów ruchomych różnią się od siebie wymiarami. W ofercie sklepów takich jak np. Kone dostępne są zarówno takie warianty, które idealnie pasują do bardzo przestronnych miejsc, jak i te, które zmieszczą się w ograniczonej przestrzeni.

Schody ruchome różnią się nie tylko wielkością, ale także parametrami takimi jak: kąt nachylenia, prędkość czy cykl pracy. To pozwala na idealne dopasowanie ich wariantu do miejsca, w którym mają być zamontowane.

 

48579302_escalator.jpg

 

Czy chodniki i schody ruchome mogą być energooszczędne? Sprawdźmy!

To duże urządzenia, które z reguły działają przez większość doby… Wydaje ci się, że muszą więc zużywać ogromne ilości energii elektrycznej? Współcześnie do produkcji chodników czy schodów ruchomych wykorzystuje się wiele nowoczesnych technologii, które zmniejszają ich zużycie prądu. Te, na które warto zwrócić uwagę to m.in.: energooszczędne silniki, systemy sterowania bezprzewodowego, oświetlenie. Te pierwsze umożliwiają dopasowanie aktualnej prędkości i mocy silnika do warunków użytkowania schodów. Dostarczana jest tylko taka ilość energii, jaka jest w danym momencie potrzebna. 

Systemy sterowania bezprzewodowego pozwalają natomiast na zdalne włączanie i wyłączania ruchomych schodów. W efekcie można je szybko oraz łatwo wyłączyć, kiedy nie są używane. 

Ostatni parametr, który wpływa na ilość zużywanej przed chodniki i schody ruchome energii to ich oświetlenie. Warto tu zwrócić uwagę na żarówki LED, które zużywają znacznie mniej energii w porównaniu z innymi źródłami światła. Co więcej, wyróżniają się także długą żywotnością. Często świecą przez tysiące godzin, dzięki czemu nie wymagają zbyt częstej wymiany.

 

Ruchome schody: bezpieczne w użytkowaniu i trwałe. Czym się cechują

Na trwałość i odporność na uszkodzenia ruchomych schodów wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jest to materiał, z którego zostały wykonane — warto, aby było to aluminium czy stał nierdzewna. Istotny jest również montaż schodów czy chodników ruchomych — ważne, żeby był on wykonany przez profesjonalistów.

Ostatnim, istotnym czynnikiem, który wpływa na trwałość urządzeń, jest częstotliwość ich konserwowania. Regularne sprawdzanie stanu technicznego chodników lub schodów ruchomych pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych usterek i uszkodzonych lub zużytych części, które należy naprawić. Regularnie konserwowane schody są więc bezpieczne do użytkowania, a ich działanie — efektywne.

Uczestniczysz przy projektowaniu czy modernizacji centrum handlowego bądź stacji kolejowej? Pamiętaj, aby uwzględnić w planach schody czy chodniki ruchome!

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
kone.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.