Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-05-05 | Ostatnia aktualizacja: 2010-05-05
Satelitarny system monitorowania zbiorników wodnych

Satelitarny system monitorowania zbiorników wodnych
Zainstalowany na brzegu jeziora nowy czujnik Oceanpal będzie precyzyjnie monitorować poziom wody. Nie ma on kontaktu z wodą dzięki czemu niemalże nie wymaga utrzymania, co jest bardzo istotne biorąc pod uwagę niedostępność Andów. Generalnie, czujniki wody wymagają regularnego utrzymania i kalibracji.
„Oceanpal został wybrany, gdyż jest jedyny w swoim rodzaju, oraz dlatego, że zgromadzone przezeń dane w połączeniu z informacjami z satelity łatwo dają się wykorzystać do udoskonalenia modeli hydrologicznych.” – powiedziała Ana Maiques, dyrektor Star2Earth.
Modele hydrologiczne odtwarzają cykle wodne Lake Laja i wykorzystywane są do przewidywania ilości wody w jeziorze, określania grubości pokrywy śnieżnej, oraz określania aktualnego poziomu wody. Modele te wykorzystywane są przez koncern energetyczny Endesa do planowania produkcji energii elektrycznej.
Prototypowy czujnik Oceanpal opracowany został przez Starlab, firmę matkę Star2Earth, na bazie technologii ESA, która wykorzystuje sygnały z satelity nawigacyjnego odbite od powierzchni wody.
Star2Earth zostało stworzone przez Starlab w celu opracowania i skomercjalizowanie innowacyjnych urządzeń wykorzystujących sygnały z satelitów nawigacyjnych.
Mająca swoją siedzibę w ESA Business Incubation Centre (BIC) w holenderskim Noordwijk firma udoskonaliła czujnik Oceanpal we współpracy ze specjalistami z ESA.
„Obecność w ESA BIC w Noordwijk zapewniał nam kontakt z najwyższej klasy specjalistami z ESA, oraz innymi interesującymi technologiami. Pomogła nam ona przeistoczyć Oceanpal w komercyjny gotowy do użytku system sensoryczny.” – stwierdziła Maiques.
Zainstalowany na platformie tuż nad powierzchnią wody, czujnik wychwytuje odbite sygnały z satelity komunikacyjnego i porównuje je z sygnałami wychwyconymi bezpośrednio dzięki czemu może w czasie rzeczywistym wyliczyć wysokość fal i poziom wody.
Oceanpal działa już w porcie w Barcelonie, na molo Scheveningen w Holandii i zbiorniku wodnym LaBaells w Pirenejach.
Oceanpal jest ekonomicznym rozwiązaniem do monitorowania zbiorników wodnych. Istniejące systemy określają ilość wody w zbiorniku poprzez pomiar ciśnienia wody na określonej głębokości. Są trudne w kalibracji i wymagają częstej interwencji ze strony nurków.
Ta nowa technika, opracowana pierwotnie na potrzeby zdalnej sensoryki realizowanej z kosmosu, znalazła zastosowanie na Ziemi jeszcze zanim została wykorzystana w kosmosie.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- European Space Agency

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czujniki do pomiaru poziomu cieczy - zasada działania
We wszystkich gałęziach przemysłu wykorzystujących zbiorniki do przechowywania cieczy, pomiar stanu magazynowego tych substancji jest niezbędny do...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-