Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-06-19 | Ostatnia aktualizacja: 2011-06-19
Sieć czujników IBM strzeże nowojorskiego Metropolitan Museum

Sieć czujników IBM strzeże nowojorskiego Metropolitan Museum
Zainstalowane czujniki, każdy wyposażony w moduł radiowy oraz mikrokontroler i zamknięty w pudełko wielkości paczki papierosów, mogą mierzyć temperaturę, wilgotność, przepływ powietrza, natężenie światła czy zanieczyszczenie. Do tego czujniki są niedrogie i zużywają bardzo niewiele energii.
Na podstawie zarejestrowanych danych powstaje komputerowa trójwymiarowa ‘mapa klimatu’, która umożliwia analizowanie panujących warunków, a nawet ich przewidywanie na podstawie symulacji.
„Obecnie, nikt na świecie nie dysponuje takimi informacjami na tym poziomie szczegółowości.” – stwierdził Paolo Dionosi Vici, naukowiec z Metropolitan. „To analityka utrzymuje nas technologicznie o jeden krok z przodu.” – dodał.
Sieć pokrywa obecnie jedną trzecią Cloisters, gdzie znajduje się trzy tysiące średniowiecznych eksponatów rozmieszczonych w kilku zabytkowych budynkach, które zostały rozebrane w Europie i zrekonstruowane na Manhattanie.
Warunki panujące w muzeach jak Cloisters i tak są już precyzyjnie kontrolowane, jednakże niektóre dzieła sztuki są wrażliwe na najmniejsze nawet zmiany otaczających je warunków.
„Okno w muzeum latem może być gorącym punktem.” – stwierdził Vici. „A światło z tego okna padające na podłodze może podnieść jej temperaturę. Dotąd taka zmiana mogła nam umknąć, gdyz nie dokonywaliśmy tak wielu pomiarów.” – dodał.
Innym czynnikiem, który może wpłynąć na warunki panujące w muzeum jest liczba zwiedzających oraz ich obecność w poszczególnych miejscach.
„Jeśli na zewnątrz pada, zwiedzający Cloisters są mokrzy co wpływa na klimat panujący wewnątrz.” – stwierdził Vici.
Hendrik Hamann zarządzający projektem z ramienia IBM stwierdził, że jego licząca sto lat firma od dawna współpracuje z muzeum i dostrzegła, że świat sztuki jest dobrym poligonem dla technologii sensorycznej, która potem może zostać wykorzystana w zwykłych budynkach.
Vici i Hamann przyznają, że czujniki te mogłyby kiedyś posłużyć do mierzenia jak, na przykład, farba na drewnie reaguje na niewielkie zmiany klimatu.
„Będziemy wiedzieć o konkretnych rzeczach, które dzieją się w muzeum w określonych dniach.” – stwierdził Vici.
W siedmiu salach zainstalowano w sumie około stu czujników. Pomimo, że nie są całkowicie ukryte, są niepozorne i nie rzucają się w oczy.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Physorg

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
-
-
-