Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-10-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-10-08
Solaris zabiera się do pracy
pap
pap

W tym miesiącu w krakowskim synchrotronie Solaris ruszą pionierskie badania. Wśród nich znajdzie się 26 eksperymentów opracowanych przez naukowców z siedemnastu uczelni i instytutów badawczych.

Długo wyczekiwany akcelerator cząstek uruchomiono we wrześniu 2015 roku. Trzy lata zajęło kilkudziesięcioosobowemu zespołowi przygotowanie go do rozpoczęcia badań związanych z fizyką, chemią oraz nauką o materiałach.

Podczas naboru wniosków o czas badawczy w polskim synchrotronie okazało się, że chce z niego skorzystać wielu naukowców, co miło zaskoczyło gospodarzy Solarisa. W pierwszej fazie badań zostaną udostępnione trzy sekcje badawcze: PEEM – mikroskopia fotoelektronowa, XAS – spektroskopia absorpcyjna promieniowania rentgenowskiego oraz UARPES – kątowo-rozdzielcza spektroskopia fotoelektronów.

Pierwsze eksperymenty w Solarisie zostaną przeprowadzone przez polskie uczelnie i instytuty. W planach jest badanie izolatorów topologicznych, materiałów dirakowskich, nadprzewodników, właściwości elektronicznych materiałów, oddziaływań magnetycznych oraz rozkładu pierwiastków w materiałach.

Na całym świecie działa łącznie około 60 synchrotronów. Połowa z nich jest przestarzała, a kosztujący blisko 200 milionów złotych Solaris może pochwalić się faktem, iż jest najnowocześniejszą jednostką tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :