Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-07-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Sprężarki i ich zastosowanie
Sprężarki i ich zastosowanie

Od wielu lat sprężarki mają bardzo szerokie zastosowania w wielu gałęziach przemysłu. Za pomocą sprężarek uzyskujemy wysokie ciśnienie sprężonego gazu, a także wymuszenie jego przepływu. Dzięki czemu powstaje energia kinetyczna. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sprężarek – tłokowe, śrubowe, łopatkowe. I to te dwa pierwsze typy są najbardziej popularne, dlatego najczęściej zastanawiamy się którą sprężarkę wybrać?

Najstarszymi i najczęściej wybieranymi modelami są sprężarki tłokowe, ze względu na dość niską cenę, prostą konstrukcję i wszechstronne zastosowanie. W przypadku sprężarek tłokowych elementem sprężającym powietrze jest tłok. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sprężarek tłokowych, na przykład olejowe, bezolejowe, elektryczny czy też spalinowe. Zwykle wykorzystywane są one w branży motoryzacyjnej, w zakładach mechanicznych, lakierniczych czy ślusarskich. Ze względu na różnorodność modeli, kompresory tłokowe znajdują zastosowanie także w przemyśle spożywczym, elektronicznym, medycznym jak i laboratoryjnym, natomiast w tych sektorach są to sprężarki tłokowe bezolejowe.

Z kolei, sprężarki śrubowe to nowoczesny rodzaj sprężarek, w której sprężenie gazu spowodowane jest zmniejszeniem się przestrzeni między pracującymi śrubami. Działanie sprężarki śrubowej polega na obrocie śrub (rotorów). Wyróżniamy sprężarki śrubowe olejowe i bezolejowe. Wykorzystywane są w przemyśle: drzewnym, maszynowym, kolejowym, farmaceutycznym, spożywczym, lotniczo-maszynowym i innych istotnych sektorach przemysłowych. Na przykład sprężarki śrubowe odpowiadają za dostarczenie ciśnienia w przewodach hamulcowych w transporcie kolejowym.

Sprężarki łopatkowe mają podobne działanie do sprężarek tłokowych i śrubowych. Podstawowymi elementami, które wchodzą w ich skład są: stojan, wirnik i zestaw łopatek. Działanie sprężarek łopatkowych polega na obrocie wirnika, w czasie którym zamocowane łopatki wysuwają się tworząc zamknięte komory sprężania. W przemyśle stosuje się przede wszystkim sprężarki łopatkowe z wytryskiem oleju. Sprężarki łopatkowe wykorzystywane są głównie w kosmonautyce, a także bezpieczeństwie przeciwpożarowym.

Sprężarka tłokowa czy śrubowa – którą wybrać ?

Przed klientami często stoi dylemat - kupić sprężarkę tłokową czy śrubową ? Każda ma swoje wady i zalety. Jednak to sprężarka śrubowa jest bardziej wydajna, odznacza się niskim poziomem hałasu, znacznie większą wydajnością oraz również większą efektywnością energetyczną (np. sprężarki uznanej Niemieckiej firmy BOGE). Sprężarki tłokowe chętniej wybierane są przez klientów indywidualnych i wykorzystywane w gospodarstwie domowym. Jednak są zdecydowanie bardziej hałaśliwe. Wszystko zależy od tego, do czego nam jest potrzebna sprężarka. Musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów, m.in.: co ma zasilać sprężarka, gdzie ma być usytuowana, jaka powinna być wydajność. Jeżeli potrzebujemy, aby nasza sprężarka pracowała bez przerwy, sprawdzi się tylko sprężarka śrubowa, gdyż tłokowa wymaga przerw w czasie pracy. Zanim decydujesz się na zakup kompresora, pomyśl do czego konkretnie ma ci on służyć, albo skontaktuj się ze specjalistami w branży sprężonego powietrza.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
bogepolska.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także