Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-12-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-12-27
Światłowodowy detektor wycieków
Światłowodowy detektor wycieków
Światłowodowy detektor wycieków
Inżynierowie z Torrance opracowali system czujników, które wykorzystują technologię światłowodową do wykrywania wycieków paliwa z rakiet, poprawiając tym samym ich niezawodność i chroniąc personel. Technologia ta została wynaleziona w ramach kontraktu US Missile Defense Agency (MDA).

W przypadku rakiet, wykrywanie wycieków paliwa opartego na hydrazynie jest krytyczne z kilku powodów. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest ryzyko zapalenia się paliwa, które wyciekło. Jednakże zdecydowanie częściej od eksplozji czy pożaru zdarza się powolne wyciekanie paliwa w dłuższym odcinku czasu. Skutki takiego wycieku nie są co prawda tak spektakularne, jednakże wpływają negatywnie na wydajność i niezawodność systemu rakietowego.

Istniejące detektory hydrazyny wymagają utrzymania, jak choćby wymiana baterii, a niektóre nie są w stanie pracować w trudnych warunkach, w jakich rozmieszczone są systemy rakietowe. A w dodatku, niektóre nie są dostatecznie czułe.

Twórcy nowej technologii skupili swe badania na czujnikach światłowodowych. Dzięki temu, że czujnik jest w całości optyczny, może pracować bez wymiany baterii przez 10 lat. Czujnik może być kalibrowany. Jego maksymalna czułość sięga nawet kilku cząsteczek na miliard. Co więcej, czujnik może mierzyć nie tylko statyczny poziom molekuł paliwa w środowisku, ale i stopień ich kumulacji w czasie.

Urządzenie jest małe, lekkie i łatwe w rozmieszczeniu. Może pracować w zakresie temperatur od -46 stopni Celsjusza do 71 stopni Celsjusza.

System mógłby w przyszłości monitorować również wycieki innych chemikaliów.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także