
Obecnie istnieje kilka typów robotów, które mogą towarzyszyć wojskom naziemnym podczas ich przemarszu. Maszyny te mogą wkrótce posiąść nową zdolność - wykrywanie zmian w środowisku mogących zostać przeoczonymi przez żołnierzy.
Kiedy broń taka jak IED (improwizowane ładunki wybuchowe) jest ukryta na poboczu drogi, zmienia otoczenie, ale w sposób na tyle subtelny, że prawdopodobnie nie zostanie to dostrzeżone przez ludzkie oko. Dr Christopher Reardon z Laboratorium Badawczego Armii USA podjął się rozwiązania tego problemu.
Współpracując z kolegami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, wyposażył małego autonomicznego robota kołowego w czujnik LiDAR. W opracowanym przez naukowca systemie robot na początku skanował przygotowane środowisko testowe, aby ustalić punkt odniesienia dla tego, jak powinno wyglądać nienaruszone. Kiedy ponownie przejechał przez to samo otoczenie, był w stanie wykryć nawet bardzo niewielkie zmiany w rozmieszczeniu trójwymiarowych obiektów. Dane te zostały przesłane natychmiast do okularów rzeczywistości rozszerzonej noszonych przez testującego żołnierza, co pozwoliło wskazać podejrzane miejsce.
Podczas badań zauważono, że nawet stosunkowo małe, niedrogie jednostki LiDAR o niskiej rozdzielczości wykonały zadanie w wystarczającym stopniu, dzięki czemu technologia jest odpowiednia do użytku w świecie rzeczywistym.
Naukowcy z Holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven pracują nad podobnym systemem, chociaż jest on przeznaczony do montażu w pojazdach i wykorzystuje stereoskopową kamerę wideo zamiast czujników LiDAR.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 3 – tworzenie, zastosowanie, perspektywy
Sprawdzanie kompletności czujnikiem BVS firmy Balluff Tworzenie niezawodnego przemysłowego systemu wizyjnego Praca nad systemem zaczyna...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-