Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-07-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-07-19
Technologia lokalizowania zakopanych plastikowych rur
Technologia lokalizowania zakopanych plastikowych rur
Technologia lokalizowania zakopanych plastikowych rur
Naukowcy ze związanej z Oxford University firmy Oxford Electromagnetic Solutions (OXEMS) opracowali czujnik i technologię znakowania, które pozwalają precyzyjnie lokalizować plastikowe rury zakopane głęboko pod ziemią.

Technologia ta jest odpowiedzią na coraz większą liczbę elementów infrastruktury zrobionych z plastiku, które zastępują starsze, metalowe. Szacunki wskazują, że tylko w Wielkiej Brytanii pod ziemia zakopanych jest 4 miliony kilometrów rur i przewodów, z czego 100 tysięcy wymaga wymiany.

„Obecnie, rury znajdujące się w ziemi są dość trudne do zlokalizowania, gdyż istniejące metody są albo zbyt drogie, albo mało efektywne.” – stwierdził Rakesh Roshan z Oxford University Isis Innovation. „Nasze urządzenie charakteryzuje się wysokim poziomem precyzji i spodziewamy się, że pozwoli obniżyć koszt robót ziemnych o przynajmniej 40 procent.” – dodał.

Rozwiązanie OXEMS wykorzystuje kombinację technologii RFID i pasywnych niskoczęstotliwościowych etykiet, przyczepionych do poszczególnych elementów zakopanych plastikowych rur. Etykiety te odczytywane z powierzchni zachowują się jak kody kreskowe i dostarczają informacji o dokładnej lokalizacji rury, jej funkcji i stanie.

„Jedną z zasadniczych korzyści płynących z wykorzystywania przez firmy rozwiązania OXEMS jest to, że ‘inteligentna’ część technologii znajduje się na powierzchni, a zakopane etykiety są proste, co pozwala zredukować koszty, a także poprawić niezawodność i żywotność.” – stwierdził Kevin Gooding, dyrektor wykonawczy OXEMS.

Roshan dodał, że technologia ta mogłaby znaleźć zastosowanie również w innych aplikacjach, jak identyfikowanie zanieczyszczeń w ujęciach wody, czy wykrywanie pęknięć w betonie. Trwają obecnie rozmowy, które mają doprowadzić w niedalekiej przyszłości do komercjalizacji.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także