Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-10-28 | Ostatnia aktualizacja: 2009-10-28
Trójwymiarowe skanery na testach w Policji

Trójwymiarowe skanery na testach w Policji
Na przykład, to właśnie specjaliści z Leica Geosystems, oraz z Politechniki Wrocławskiej realizują pierwszą trójwymiarową inwentaryzację świątyni królowej Hatszepsut w egipskim Deir el-Bahari.
„Skanery 3D od kilku lat są wykorzystywane na coraz większą skalę przez policję w USA i Australii, głównie na miejscach wypadków drogowych, różnego rodzaju katastrof, miejscach użycia broni i zabójstw oraz aktów terrorystycznych.” – stwierdził nadkomisarz Leszek Koźmiński ze Szkoły Policji w Pile. „W Europie zachodniej policja także zaczęła wykorzystywać tę technologię, m.in. przy rekonstrukcji wypadku lady Diany, po wybuchach bomb w metrze londyńskim w roku 2005, a niemiecka policja w śledztwach powybuchowych.” – dodał.
We wrześniu przeprowadzone zostały testy w dwóch zaimprowizowanych miejscach zdarzeń; upozorowano wypadek komunikacyjny, oraz miejsce zabójstwa. Zanim policjanci przystąpili do standardowych czynności, specjaliści przeprowadzili skanowanie urządzeniem HDS 3D LeicaScanstation 2.
Specjaliści z Zakładu Kryminalistyki Szkoły Policji w Pile wskazali, że trójwymiarowe skanowanie pozwala szybko i precyzyjnie dokonać pomiarów miejsca zdarzenia. Skanery umożliwiają zapis informacji przestrzennych, zarówno w dwóch, jak i w trzech wymiarach. Zastosowanie skanerów nie tylko znacząco przyspiesza proces oględzin, ale i poprawia ich bezpieczeństwo, gdyż eliminuje konieczność stykania się techników z całym miejscem.
Dzięki zastosowaniu tej nowatorskiej techniki policjanci nie będą musieli wracać i dokonywać ponownych oględzin miejsca zbrodni, gdyż wszystkie, najdrobniejsze nawet szczegóły zapisane będą w postaci trójwymiarowego obrazu.
Kolejne testy dotyczyć będą działania skanera w miejscu eksplozji ładunku wybuchowego. Jeżeli i ten test zakończy się sukcesem, skaner będzie miał szanse wejść na stan wyposażenia jednostek policji.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kiedy warto wdrożyć innowacje technologiczne do przemysłu?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu robotyka była głównie zarezerwowana dla dużych zakładów przemysłowych, przede wszystkim z branży automotive. Dziś...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-