Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-09-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-09-02
Tym razem Polacy wygrywają walkowerem
Tym razem Polacy wygrywają walkowerem
Tym razem Polacy wygrywają walkowerem

Tegoroczne zawody robotów głębinowych Black Sea ROV w rumuńskiej Konstancy zaowocowały złotym medalem dla polskiej ekipy z Warszawy. Z powodu ciężkich warunków na starcie stawili się tylko Polacy, toteż medal został wywalczony walkowerem. Taka postawa Warszawiaków pokazuje ich zaufanie do własnej konstrukcji.

Koordynatorem zespołu Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej był Błażej Żyliński. Mimo braku przeciwników w swojej kategorii wiekowej, studencki robot wystartował w zawodach, cudem unikając roztrzaskania się o skały pod wpływem silnych fal.

Początkowo zadaniem maszyny miało być pokonanie podwodnego toru przeszkód, „rozminowanie" zadanych obiektów oraz wyłowienie pakunku z dna morza. Jury zdecydowało jednak, że z powodu złych warunków do zaliczenia konkurencji wystarczyło dopłynięcie do bramek na pewnej głębokości.

Strukturę maszyny stanowi czarna rama, do której mocowane są zbiorniki balastowe oraz osiem miniaturowych pędników zapewniających robotowi wysoki stopień zwrotności. Centralną część ramy zajmuje elektronika sterująca i kamera nawigacyjna. Robot zasilany jest przez kabel pełniący również rolę liny. Tą drogą przesyłane są także rozkazy i obraz z kamery.

Zawody były sprawdzianem przed przyszłorocznymi zawodami +Marine Advanced Technology and Education+. Konstruktorzy chcą do tego czasu ulepszyć konstrukcję robota, by ten mógł zanurzać się na głębokość 100m.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
robotyka.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :