Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-02-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-19
Wężopodobny robot z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa
fot. newatlas
fot. newatlas

Inżynierowie z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa stworzyli nowego robota, który porusza się podobnie jak węże. Jego rozwój pozwoli na wykorzystanie konstrukcji w akcjach ratowniczych, podczas których będzie musiał poradzić sobie z wieloma rodzajami przeszkód.

- Poszukujemy kinematycznych inspiracji wśród tych stworzeń, ponieważ są one biegłe w stabilnym pokonywaniu przeszkód - powiedział starszy autor badań, Chen Li - Mam nadzieję, że naszego robota uda się wyszkolić w zakresie wielu strategii ruchu wybieranych przez te gady.

Obserwując to w jaki sposób wąż królewski wspinał się po stopniach o różnej wysokości i  powierzchniach, naukowcy doszli do wniosku, że zwierzę podczas ruchu łączy falowanie boczne z lokalnym usztywnianiem ciała. Stając przed przeszkodą, gad wydawał się dzielić swoje ciało na trzy części - przód i tył poruszały się falując, natomiast jego środkowa sekcja pozostawała sztywna.

Zbliżając się do stopnia, sekcja przednia zwiększała swój ogólny udział, środkowa pozostawała mniej więcej taka sama, a część tylna się zmniejszała. Prędkość pokonywania stopni redukowała się, a wicie węża stawało się mniej wyraźne w przypadku pokonywania wyższych lub bardziej śliskich stopni, co pomagało utrzymywać stabilność.

Po analizie nagrań z zachowaniem się węży, doktorant Qiyuan Fu przystąpił do budowy robota inspirowanego ich sposobem poruszania. Efekt prac jest zdolny do pokonywania stopni stanowiących do 38% jego długości.

Zespół badaczy uważa, że jego robot osiąga niemal takie same prędkości jak zwierzę, którym się inspirowali. Teraz inżynierowie będą pracować nad jego konstrukcją w taki sposób, aby umożliwić mu pokonywanie bardziej złożonych przeszkód, które może napotkać w rzeczywistym terenie.

Artykuł na temat projektu został opublikowany w Journal of Experimental Biology oraz Royal Society Open Science.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :