Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2022-05-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-05-23
Wi-Fi pomaga nawigować robotom
fot. pixabay
fot. pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zbudowali prototyp robota, który wykorzystuje sygnały Wi-Fi do bardzo dokładnej nawigacji w pomieszczeniach.

Czujniki świetlne lub wizualne, takie jak kamery czy LiDAR zmagają się z problemami przy słabym lub zmiennym oświetleniu w długich korytarzach lub magazynach. Aby temu zaradzić, naukowcy wykorzystali technologię Wi-Fi, która pomaga ulepszyć nawigację robotów w trudnych środowiskach wewnętrznych. Jest to metoda, która może być również tańsza i mniej energochłonna niż LiDAR.

- Jesteśmy zewsząd otoczeni sygnałami bezprzewodowymi - niemal wszędzie, dokąd się udamy - powiedział kierownik projektu, profesor Dinesh Bharadia - Piękno naszej pracy polega na tym, że możemy wykorzystać je do lokalizowania i mapowania wnętrz za pomocą robotów. Korzystając z Wi-Fi, opracowaliśmy nowy rodzaj detekcji, który wypełnia luki pozostawione przez dzisiejsze czujniki oparte na świetle i może umożliwić robotom nawigację w scenariuszach, w których obecnie nie mogą sobie one poradzić.

Prototyp został zbudowany przy użyciu gotowego sprzętu i składał się z robota wyposażonego w czujniki Wi-Fi skonstruowane z dostępnych na rynku odbiorników. Korzystając z punktów dostępowych umieszczonych w pobliżu, robot był w stanie przesyłać i odbierać sygnały bezprzewodowe.

Zespół przeprowadził testy robota poruszającego się po podłodze budynku biurowego, umieszczając kilka punktów dostępowych w przestrzeni wokół i wyposażając go w czujniki Wi-Fi, kamerę oraz LiDAR dla porównania efektów nawigacji. Dokładność określania lokalizacji na podstawie sygnałów Wi-Fi okazała się być na tym samem poziomie, co przy wykorzystaniu kamery lub LiDAR-u.

- Możemy używać sygnałów Wi-Fi, które są zasadniczo bezpłatne, aby wykonywać niezawodne wykrywanie obiektów w trudnych wizualnie środowiskach. Nawigacja Wi-Fi może potencjalnie zastąpić drogie LiDAR-y i rozszerzyć możliwości tanich czujników.

Zespół stara się połączyć czujniki Wi-Fi z kamerami, aby zapewnić im zwiększoną dokładność oraz wizualne i kontekstowe informacje o środowisku. Chce w ten sposób opracować bardziej wszechstronną, ale niedrogą technologię mapowania.

Efekty badań są prezentowane na Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyzacji 2022 (ICRA), która odbywa się w dniach 23-27 maja w Filadelfii.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
cosmosmagazine
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także