Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-04-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-04-28
Wirtualna biorafineria
Wirtualna biorafineria
Wirtualna biorafineria
Naukowcy z Iowa State University skonstruowali wirtualne stanowisko kontrolne biorafinerii. System powstał z myślą o uczeniu studentów oraz pracowników efektywnego prowadzenia zakładu. Symulacje uwzględniają przeszło 20 parametrów produkcji, w tym: wilgotność, zawartość skrobi, zanieczyszczenia, temperaturę oraz wielkość cząstek. Wirtualne stanowisko kontrolne ma tę zaletę, że może być dowolnie modyfikowane pod kątem nowych technologii.

I-BOS, czyli interaktywny symulator biorafinerii nie jest grą. Skonstruowany jest na bazie autentycznych biorafinerii, które produkują etanol i biopaliwa. Został zaprojektowany, by pomagać studentom Iowa State University uczyć się o procesie produkcji biopaliw. Może też być wykorzystany przez przemysł biopaliwowy do szkolenia pracowników.

„Mógłby to być kluczowy element programu nauczania operatorów biopaliw prowadzenia zakładu.” – stwierdził David Grewell z Iowa State. „To jak symulator lotu dla pilotów.” – dodał.

I podobnie jak dobry symulator lotu, wirtualne stanowisko kontrolne jest skalibrowane tak, by odzwierciedlać rzeczywistość. Symulacje uwzględniają przeszło 20 parametrów. Wszystkie one zmieniają się gdy biomasa zmienia się w biopaliwa.

Wirtualne stanowisko kontrolne powstał z myślą o symulowaniu zakładów produkujących etanol i biopaliwa. Śledzi zużycie energii, efektywność produkcji oraz jakość paliwa. Zawiera również interaktywne filmy z autentycznych biorafinerii, które dają studentom obraz całego procesu produkcji.

System umożliwia również przetestowanie scenariuszy awaryjnych, jak na przykład pożar kolumny do destylacji etanolu.

„Studenci będą musieli reagować na pożar i nauczyć się co wyłączyć, by zminimalizować ewentualne straty.” – stwierdził Grewell.

Wirtualne stanowisko kontrolne może również pozwolić testować nowe wsady oraz technologie. Według Grewella, gdy powstaną nowe koncepcje, a naukowcy poznają nowe procesy, wkłady takie jak celuloza z zakładów czy olej z alg będą mogły być włączane do symulacji.

„Ten projekt wpłynie na poprawę produktywności biorafinerii.” – stwierdził Grewell. „Firmy będą w stanie lepiej szkolić swoich pracowników.” – dodał.

W temacie:

Wirtualny inżynier przewidzi awarię [wideo]

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :