Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-10-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-10-09
Wirtualna rzeczywistość pomaga trenować roboty
fot. pixabay
fot. pixabay

Szkolenie robotów do pracy w domach bywa trudne, ponieważ każdy z nich jest wyjątkowy, a znajdujące się w nim obiekty umiejscowione są w unikalny dla danej lokalizacji sposób. Toyota Research Institute (TRI) proponuje rozwiązanie tego problemu, którym jest wykorzystanie do ich treningu wirtualnej rzeczywistości.

System szkolenia VR pozwala pokazać człowiekowi świat z perspektywy robota dzięki wykorzystaniu wizji stereoskopowej. Nauczyciel może poinstruować robota i opatrzyć komentarzami aktualnie przetwarzaną trójwymiarową scenę, na przykład wydając mu instrukcję chwytania określonego przedmiotu. Pozwala to trenerom uczyć robotów arbitralnych zachowań wobec różnych obiektów w miejsce czynności, które wykonywałyby w kontrolowanym otoczeniu.

System opracowany przez TRI pozwala na większą elastyczność, nie wymagając przy tym pełnej mapy domu. Roboty muszą jedynie zrozumieć istotę obiektów, które są ważne w kontekście wykonywanej czynności. Dodatkowo dzięki metodzie grupowego uczenia wystarczy przeszkolenie jednej jednostki, by dane z pamięci treningu mogły być rozdystrybuowane pomiędzy pozostałe maszyny.

System nie jest idealny. W umieszczonym w sieci wideo TRI podkreśla, że tworzy jedynie prototypy badawcze, a nie koncepcje produktów. Pomimo to system oparty na technikach VR może w przyszłości zmienić sposób uczenia się robotów i ich wykorzystania w domowym zaciszu.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
engadget
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :