
Naukowcy pod przewodnictwem profesora Young Min Songa z Instytutu Nauki i Technologii w Gwangju (GIST) zaprezentowali system wizyjny inspirowany kocimi oczami, który ma poprawić możliwości wykrywania obiektów w różnych warunkach oświetleniowych.
System o unikalnym kształcie i powierzchni redukuje odblaski w jasnym otoczeniu i zwiększa czułość w scenariuszach obserwacji przy słabym oświetleniu. Filtrując zbędne szczegóły, technologia ta znacznie poprawia działanie kamer jednoobiektywowych, co stanowi znaczący postęp w zakresie możliwości widzenia robotów.
Systemy autonomiczne, takie jak drony, samochody autonomiczne i roboty stają się coraz bardziej powszechne. Często jednak mają trudności z detekcją obrazu w różnych środowiskach. Co ciekawe, natura może już mieć rozwiązanie tego problemu.
Koty są znane z wydajnego zmysłu wzroku działającego zarówno w jasnym świetle, jak i w ciemności. Ich oczy są wyjątkowo przystosowane - w ciągu dnia pionowe źrenice w kształcie szczeliny pomagają im zmniejszyć odblaski, zaś w nocy rozszerzają się, aby wpuścić więcej światła, a odblaskowa warstwa tapetum lucidum wzmacnia widzenie nocne, nadając oczom charakterystyczny blask.
Grupa koreańskich badaczy zaprojektowała nowy system, który wykorzystuje zaawansowaną soczewkę i czujniki inspirowane kocimi oczami. Obejmuje otwór szczelinowy, który podobnie jak pionowa źrenica kota, pomaga filtrować niepotrzebne światło i skupiać się na kluczowych obiektach. Wykorzystuje również specjalną odblaskową warstwę podobną do tej występującej w kocich oczach, która poprawia widoczność w warunkach słabego oświetlenia.
Badania nad rozwiązaniem zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances i stanowią znaczący postęp w dziedzinie sztucznych systemów widzenia, demonstrując ulepszone możliwości wykrywania i rozpoznawania obiektów oraz stawiając je na czele przełomów technologicznych w technologii autonomicznej robotyki.
Profesor Song powiedział: - Kamery wykorzystywane w budowie robotów często mają trudności z dostrzeżeniem obiektów na zatłoczonym lub zakamuflowanym tle, szczególnie gdy zmieniają się warunki oświetleniowe. Nasz projekt rozwiązuje ten problem, pozwalając rozmyć niepotrzebne szczegóły i skupić się na ważnych obiektach.
To podejście ma dodatkową zaletę energooszczędności, ponieważ opiera się na konstrukcji soczewki, a nie na przetwarzaniu komputerowym. Ta przełomowa technologia otwiera ekscytujące możliwości dla rzeczywistych zastosowań, zmieniając krajobraz systemów widzenia maszyn.
Zaawansowany system widzenia obiecuje zwiększyć precyzję dronów, robotów bezpieczeństwa i pojazdów autonomicznych, umożliwiając im sprawne poruszanie się po skomplikowanych środowiskach i wykonywanie zadań z niezrównaną dokładnością.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- roboticsandautomationnews

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sztuczna inteligencja w cobotach napędza nowoczesny przemysł
Automatyzacja procesów produkcyjnych wkroczyła na zupełnie nowy poziom dzięki dynamicznemu rozwojowi robotyki współpracującej. Techman Robot,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-