
Badacze z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) stworzyli technologię, która w nieinwazyjny sposób pozwala sterować ruchami żółwia za pomocą myśli.
Do badań naukowcy wykorzystali żółwie czerwonolice, które posiadają odpowiednie możliwości poznawcze oraz są wrażliwe na długość fal świetlnych. Kiedy do ich oczu trafia światło białe, jego źródło interpretują jako otwartą przestrzeń i zaczynają się poruszać w jej kierunku. Żółwie te unikają także obiektów, które zasłaniają ich pole widzenia. Instynktowne zachowanie zwierząt stwarza więc możliwości jego wykorzystania do sterowania za pośrednictwem interfejsu BCI (Brain-Computer Interface).
W trakcie sprawowania kontroli nad motoryką żółwi, człowiek pełniący rolę operatora ma na głowie umieszczone wyświetlacz oraz system BCI. Na wyświetlaczu przedstawiany jest obraz z kamery zamontowanej bezpośrednio na żółwiu. Zwierzę nosi na skorupie dodatkowo odbiornik Wi-Fi, moduł kontroli oraz baterię. Za pośrednictwem BCI człowiek jest w stanie poruszać w zakresie 72 stopni półcylindrem z wyciętą w nim szczeliną.
Operator, odbierając obraz widziany przez żółwia, decyduje w którą stronę ma się przemieścić. Komendy wyrażone za pomocą myśli rozpoznawane są na podstawie sygnałów EEG. Wykorzystany w badaniach system BCI rozpoznaje chęć skrętu w prawo, w lewo oraz brak decyzji dotyczącej działania. Ruchomy półcylinder, zasłaniając gadowi widok, wprost wymusza jego ruch.
Badania Koreańczyków zostały opisane w czasopiśmie Journal of Bionic Engineering.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wichry zmian niekoniecznie przynoszą burzę
W niespokojnych czasach sukces odnoszą organizacje posiadające zdolność przystosowania się, kierowane przez liderów z wizją. Czy te same cechy,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-