Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-09-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-09-24
Żelowy sensor poprawi dokładność robotów
Żelowy sensor poprawi dokładność robotów
Żelowy sensor poprawi dokładność robotów

Roboty są znakomite w powtarzaniu tych samych czynności, jednak nie są w stanie zaadaptować się do zmiennej sytuacji tak jak ludzkie dłonie. Tak przynajmniej było dotychczas, ponieważ na MIT powstał inteligentny sensor, który wreszcie im na to pozwoli.

Technologia, która na to pozwala jest bardzo wyrafinowana ale w swej zasadzie niezwykle prosta. Wykorzystuje istniejący projektu o nazwie GelSight, który stanowi gumopodobny materiał mogący odwzorować dotykaną powierzchnię w sposób niezwykle szczegółowy. Zespół z MIT wykorzystał jego zubożoną wersję, która jest stukrotnie mniej czuła niż oryginał. Pozwala za to zmieścić się na efektorze robota, a zebrane dane z jego pomocą dane mogą być przetwarzane w czasie rzeczywistym.

Możliwości aplikacji czujnika są dość rozległe. W teorii może on umożliwić robotom montaż znacznie bardziej precyzyjnych detali, które mogą być świeżo zdjęte z poruszającego się przenośnika.

Naukowcy zademonstrowali jednak wój wynalazek na prezentacji, w której robot podłączał wtyczkę USB. Zrobił to bezbłędnie – w przeciwieństwie do wielu ludzi, którzy często mają z tym problem. Prezentację tą zobaczycie Państwo na poniższym wideo.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmodo
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także