Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-06-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-06-22
Zmiany w kierownictwie Siemensa – echa afery korupcyjnej
Zmiany w kierownictwie Siemensa – echa afery korupcyjnej
Zmiany w kierownictwie Siemensa – echa afery korupcyjnej
Od 1 lipca obowiązki prezesa koncernu Siemens przejmie Peter Peter Löscher, pracujący dotąd w amerykańskim koncernie farmaceutycznym Merck. Dotychczasowy prezes Siemensa Klaus Kleinfeld podał się do dymisji w kwietniu, wkrótce potem jak z kierowania radą koncernu z powodu skandali korupcyjnych zrezygnował Heinrich von Prier, jeden z najsłynniejszych współczesnych niemieckich menedżerów i przeciwnik planów dotychczasowego szefa Siemensa. Spekulowano, że to Kleinfeld wymusił rezygnację von Priera, rozdmuchując śledztwo w sprawie korupcji. Ale za usunięcie oponenta, sam zapłacił posadą. Wybór Löschera, który nie był wcześniej związany z Siemensem, tak jak jego poprzednicy, ma uspokoić atmosferę w koncernie.

Pierer powiedział, że jego decyzja wynika z troski o dobre imię firmy, która z powodu skandalu od pół roku przedstawiana jest w mediach w negatywnym świetle. Zastrzegł jednocześnie, że sam nie ponosi odpowiedzialności za aferę. Krytycy Pierera podkreślają jednak, że system tak zwanych "czarnych kas" w niemieckim koncernie elektronicznym powstał w czasie, kiedy on był jego szefem. W defraudację 420 mln euro, które częściowo miały zostać przeznaczone na łapówki, zamieszani są bliscy współpracownicy Pierera. Śledztwo w tej sprawie prowadzi niemiecka prokuratura.

Heinrich von Pierer kierował koncernem Siemensa przez 13 lat jako szef zarządu – przez wielu nazywany był Mister Siemens. Oprócz Siemensa von Pierer zasiada w radach nadzorczych wielu innych czołowych firm niemieckich, między innymi u Bayera, Volkswagena, Hochtief oraz Munchner Ruck AG. Był i jest nadal bliskim doradcą kanclerzy Niemiec, najpierw Gerharda Schroedera, a obecnie Angeli Merkel.
W roku 2005 zamienił fotel szefa zarządu – na fotel szefa rady nadzorczej. Już wtedy pojawiły się słowa ostrej krytyki, zarówno szeregów akcjonariuszy, jak i mediów i kręgów naukowych.

Kleinfeld w Siemensie pracował 20 lat. Swoją przebojowość i talent strategiczny wykazał w najcięższych dniach kryzysu Siemensa, kiedy pod koniec ubiegłego roku podjął kilka istotnych decyzji mających uchronić jego firmę przed dalszymi stratami moralnymi i rzeczowymi. Jest stałym członkiem Rady Biznesowej Światowego Forum Ekonomicznego oraz zasiada także w radach nadzorczych takich koncernów jak Bayer, Alcoa czy Citigroup.

Ani von Pierer, ani Kleinfeld nie są oskarżeni o to, że wiedzieli o korupcji w Siemensie i kupowaniu kontraktów za pieniądze odłożone na specjalnym koncie.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta Finansowa
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także