
Budowanie ściany poprzez precyzyjne układanie losowo ukształtowanych głazów jest pracą niezwykle wymagającą.
12-tonowy robot HEAP (koparka hydrauliczna przystosowana do celów autonomicznych) zbudowany przez zespół z ETH Zurich na bazie Menzi Muck M545 posiada instalację GNSS, zamontowaną na podwoziu inercyjną jednostkę pomiarowę IMU, moduł sterujący oraz czujniki LiDAR umieszczone w kabinie i na ramieniu roboczym.
Pracę w ramach najnowszego projektu HEAP rozpoczął od przeskanowania placu budowy, stworzenia jego mapy 3D, a następnie zarejestrowania lokalizacji kilkutonowych głazów, które zostały zrzucone na plac budowy. Następnie podniósł każdy z nich z ziemi i wykorzystał technologię widzenia maszynowego do oszacowania jego masy i środka ciężkości oraz zarejestrowania trójwymiarowego kształtu. Algorytm działający w ramach modułu sterującego określił następnie najlepszą lokalizację dla każdego głazu, które pozwoliły wspólnie zbudować stabilną ścianę z o wysokości 6 metrów i długości 65 metrów. Wszystko to bez wykorzystania zaprawy murarskiej.
Jedną z głównych cech nowego systemu eksperymentalnego jest fakt, że pozwala na wykorzystanie lokalnie pozyskiwanych głazów lub innych materiałów budowlanych, dzięki czemu nie trzeba marnować energii na przenoszenie ich z innych lokalizacji. Artykuł na temat badania opublikowano niedawno w czasopiśmie Science Robotics. Na poniższym filmie możesz zobaczyć maszynę podczas pracy.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Od funkcji wspomagających do pojazdów autonomicznych
Firma Bosch Rexroth przedstawia zintegrowaną ofertę zaawansowanych funkcji wspomagających i tworzy przyszłościową platformę. Gotowe do...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-