
Zabezpieczenie dostępu do kluczowych pomieszczeń w firmie lub instytucji publicznej jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa przechowywanych danych. Zainstalowanie nawet podstawowego systemu zapewni odpowiednią kontrolę nad tym, kto i do jakich pokoi może wejść.
Na rynku jest dostępnych wiele elementów, które mogą posłużyć jako część systemu kontroli dostępu. Nie wszyscy pracownicy w firmie muszą mieć wstęp do każdego pomieszczenia, a podzielenie ich pod względem uprawnień pozwala na prostsze zarządzanie przestrzenią. Zwora elektromagnetyczna, elektrozaczep czy depozytor kluczy to tylko kilka przykładów tego typu narzędzi.
Czym są zwory elektromagnetyczne?
Zwory elektromagnetyczne są rodzajem urządzeń stosowanych w systemach kontroli dostępu. Są więc najczęściej montowane w wymagających dodatkowego zabezpieczenia drzwiach i oknach. Ich działanie polega na zwalnianiu zaczepu po zaniku napięcia w obwodzie. Stosuje się je więc w wyjściach ewakuacyjnych i drogach przeciwpożarowych. Brak jakichkolwiek ruchomych elementów sprawia, że zwory elektromagnetyczne cechują się wysoką trwałością i praktycznie nie zużywają się wraz z upływem czasu. Ich wytrzymałość sprawia, że są często montowane w miejscach użyteczności publicznej. Drzwi mogą zostać otwarte za pośrednictwem przycisku, czytników kodowych i czytników kart elektromagnetycznych RFID. Zwory elektromagnetyczne mogą zostać zamontowane na kilka sposobów:
- korzystając wyłącznie z elementów zawartych w zestawie,
- wykorzystując dodatkowy uchwyt montażowy w kształcie litery „L” - często spotykany w przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz,
- wykorzystując dodatkowy uchwyt w kształcie litery „U” - najczęściej w drzwiach szklanych,
- wykorzystując dodatkowe uchwyty w kształtach liter „Z” i „L” - drzwi otwierane do wewnątrz.
Czym są elektrozaczepy?
Elektrozaczep, podobnie jak zwora elektromagnetyczna jest elementem systemu kontroli dostępu. Zbudowany jest z cewki i blokującej zapadkę kotwicy. Elektrozaczepy występują w dwóch wersjach:
- zapadka zostaje zwolniona w momencie podania napięcia do układu,
- zapadka zostaje zwolniona w momencie zaniku napięcia w układzie (podobnie jak w zworach elektromagnetycznych) – elektrozaczepy rewersyjne.
W momencie przyłożenia siły do drzwi zapadka zostaje odchylona co umożliwia ich otwarcie. Należy pamiętać, że drzwi nie zostaną otwarte, jeżeli podczas zwalniania zapadki drzwi nie są w stanie spoczynku (oddziałuje się wtedy na kotwicę, która nie jest w stanie zwolnić odchylonej zapadki).
Zwory elektromagnetyczne i elektrozaczepy – różnice
O ile zasada działania zwór elektromagnetycznych i elektrozaczepów jest bardzo do siebie zbliżona (w szczególności w przypadku elektrozaczepów rewersyjnych), o tyle znaleźć można wiele różnic. Podstawową jest z pewnością fakt, że zwora nie posiada ruchomych elementów – jest więc dużo bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i utratę jakości działania. Na korzyść elektrozaczepów przemawia ich większy wybór na rynku – istnieją dwa rodzaje w zależności od warunków, w jakich drzwi są zwalniane i można je otworzyć.
Czytaj więcej: Jak wybrać domofon?
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- ivolta.pl

Czytaj także
-
Kontrola dostępu w hotelach
Kontrola dostępu w hotelach jeszcze do niedawna opierała się wyłącznie na systemie zamków elektronicznych otwieranych przy użyciu kart...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-