Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-10-09
7 ważnych pytań o paleciaki elektryczne - odpowiadamy!

1.jpg

Elektryczne wózki paletowe to zwinne, niewielkie i łatwe w obsłudze maszyny, które spotkać można zarówno w mniejszych, jak i większych przedsiębiorstwach: magazynach czy zakładach produkcyjnych. Ich popularność wiąże się również z wieloma pytaniami, które na ich temat pojawiają się w sieci. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te, które zadawane są najczęściej przez osoby, które chciałyby nabyć wózek paletowy elektryczny, ale mają jeszcze jakieś związane z tym wątpliwości.

 

1.Jak zasilane są paleciaki elektryczne?

Źródłem zasilania elektrycznych wózków paletowych jest akumulator (tak samo jak w przypadku wózków widłowych elektrycznych czołowych czy wózków widłowych wysokiego składowania). Akumulator (inaczej nazywany baterią) to zbiornik, który ma za zadanie zgromadzić energię elektryczną a następnie uwalniać ją w celu wprawienia w ruch silnika oraz mechanizmów wózka widłowego.

Wózki paletowe z napędem mechanicznym nie występują nigdy w wersji spalinowej ani gazowej. Na rynku nie znajdziesz tego typu urządzeń. Dostępna jest natomiast kategoria wózków paletowych bez napędu - prowadzonych i obsługiwanych ręcznie.

 

2.Czy trzeba mieć uprawnienia na paleciaki elektryczne?

Wózki paletowe elektryczne dysponują mechanicznym napędem, przez co zaliczane są do urządzeń transportu bliskiego. Obsługa tego typu sprzętu wymaga każdorazowo posiadania uprawnień. Nie inaczej jest w przypadku wózków elektrycznych paletowych. I choć w tej kategorii zdarzają się także modele, które obsługiwane są nie z powierzchni wózka, a prowadzone, to nie zmienia to faktu, iż posiadają one napęd mechaniczny do jazdy czy unoszenia wideł.

 

3.Jakie uprawnienia do obsługi elektrycznych paleciaków?

By obsługiwać elektryczne wózki paletowe należy uzyskać uprawnienia na wózki widłowe, dotyczy to standardowych zezwoleń na wózki jezdniowe podnośnikowe, które wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego.

Przepisy prawa dotyczące urządzeń transportu bliskiego regulują kwestie dotyczące tego, kto może ubiegać się o uprawnienia na wózki z napędem mechanicznym. Potencjalny kandydat/kandydatka powinien:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać zawodowe lub średnie wykształcenie (matura nie jest konieczna),
  • być w dobrej kondycji psycho-fizycznej, która umożliwia prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Jednymi z nielicznych przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora wózków jezdniowych podnośnikowych są niepełnosprawność, brak pełnej zdolności psychoruchowej, poważne wady wzroku czy też epilepsja.

 

4.Czy elektryczne wózki paletowe mogą pracować w budynkach?

2.jpg

Magazyny, zaplecza sklepów, powierzchnie marketów czy nawet firmy zajmujące się produkcją - w każdym z tych miejsc można wykorzystywać wózki paletowe elektryczne. Bezpieczny, elektryczny napęd urządzeń sprawia, że paleciaki mogą być eksploatowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

W przypadku tych pojazdów niemożliwe do pokonania utrudnienie stanowią jednak nierówne nawierzchnie. Wózki paletowe elektryczne skonstruowane są w taki sposób, iż posiadają niewielkie pełne kółka, które nie pozwalają im się poruszać po nierównym terenie czy wzniesieniach. Elektryczny wózek paletowy zatem poradzi sobie z jazdą po betonie, asfalcie czy kostce, jednak zdecydowanie nie jest sprzętem terenowym. Pojazd tego typu zalicza się raczej do kategorii wózków magazynowych, razem z innymi urządzeniami posiadającymi napęd elektryczny - wózkami widłowymi, wysokiego składowania czy przegubowymi, które doskonale wpasowują się w wąską przestrzeń korytarzy magazynowych. Podobnie zresztą jak wózki paletowe, które swoją popularność zawdzięczają nie tylko niskiej cenie i łatwej obsłudze, ale również niewielkim, kompaktowym rozmiarom.

 

5.Jaka jest maksymalna wysokość podnoszenia dla paleciaków elektrycznych?

Kwestią, która interesuje przedsiębiorców, którzy chcieliby dokonać zakupu wózka paletowego elektrycznego są oczywiście parametry tych urządzeń. Maksymalne unoszenie w paleciakach ręcznych jest bardzo niewielkie (wynosi zaledwie 20cm, które niezbędne jest do podniesienia i bezpiecznego przetransportowania palety z ładunkiem). Jak ma się zatem ta kwestia w przypadku elektrycznych paleciaków?

Maksymalna wysokość podnoszenia dla wózków paletowych elektrycznych uzależniona jest od rodzaju urządzenia o jakim mowa. Kategoria paleciaków z napędem zawiera bowiem w sobie kilka podkategorii:

  • elektryczne wózki paletowe prowadzone - ich wysokość podnoszenia to zazwyczaj od około 30cm do 100cm;
  • wózki paletowe elektryczne z podestem dla operatora - ich maksymalna wartość podnoszenia t około 100cm;
  • paleciaki elektryczne z masztem - najbardziej zaawansowane spośród wszystkich wózków, które posiadają również największe możliwości. Wysokość podnoszenia tych urządzeń wynosi nawet 150 czy 200cm.

 

6.Na co zwrócić uwagę przed zakupem elektrycznego wózka paletowego?

Na jakie istotne kwestie i aspekty należy zwrócić uwagę wybierając wózek paletowy elektryczny? Przede wszystkim konieczne jest podjęcie decyzji dotyczącej tego, jaki model urządzenia najlepiej sprawdzi się w przedsiębiorstwie - powinny one być dostosowane do pracy, jaka ma zostać przeznaczona temu urządzeniu. Zazwyczaj elektryczny wózek paletowy odpowiada za transport poziomy, przewożenie ładunków i towarów oraz rozładunek, załadunek zamówień. W każdej z tych czynności sprawdzi się zarówno wózek paletowy elektryczny prowadzony, jak i ten z platformą.

Gdy, chodzi o bardziej wymagające prace transportowe lepiej sprawdzą się zaawansowane elektryczne paleciaki z masztem. Zamontowany maszt pozwala im na większą wydajność w magazynie i podczas transportu pionowego ładunków.

Istotne są także kwestie takie jak:
● manewrowanie wózkiem,
● rodzaj zamontowanej baterii i jej wydajność (liczba motogodzin, jakie można przepracować na jednej naładowanej baterii),
● komfort pracy,
● udźwig maksymalny,
● bezpieczeństwo obsługi,
● a także jakość techniczna elementów urządzenia. 

3.jpg

 

7.Jakie marki paleciaków elektrycznych najlepiej wybierać?

Dobra marka urządzeń = dobra jakość. Choć wiele wózków paletowych (inne maszyny również) kusi swoją niską ceną, warto jednak zakup paleciaków elektrycznych dobrze przeanalizować. Za niższą ceną niemarkowych maszyn nieznanych firm kryje się zazwyczaj znacznie niższa jakość i trwałość elementów wózków paletowych. Pojazdy te szybciej się psują oraz ulegają awariom. A z uwagi, że firmy nie są popularne - znacznie trudniej znaleźć dla nich części zamienne.

Podczas zakupu warto trzymać się znanych marek: Manitou, Toyota-Widłowe, Linde, Still. Lepiej sprawdzają się podczas pracy, są proste w obsłudze, a serwisy wózków widłowych z łatwością radzą sobie z kwestiami technicznymi dotyczącymi tych urządzeń. Ich cena to często zaledwie kilkaset złotych więcej niż w przypadku niefirmowych urządzeń, komfort pracy i użytkowania jest jednak nieporównywalny.

Paleciak elektryczny jednej ze znanych marek to rozsądny wybór na lata.

 

Wózki paletowe elektryczne - podsumowanie

Wykorzystanie w pracy elektrycznych wózków paletowych to niedrogie rozwiązanie dla mniejszych i większych przedsiębiorstw, a także sklepów czy marketów. Wielu przedsiębiorców przed zakupem zastanawia się jednak, jaki napęd posiadają tego typu urządzenia i czy ich obsługa wymaga posiadania uprawnień na wózki widłowe. W powyższym artykule odpowiedzieliśmy na 7 najczęściej padających w sieci pytań odnośnie wózków paletowych, mając nadzieję, że ułatwi to komuś podjęcie decyzji o zainwestowaniu w tego typu sprzęt, który naprawdę znacznie ułatwia codzienną pracę.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji