Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-04-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-04-26
Zdalny monitoring elektrowni wiatrowych
fot. pixabay
fot. pixabay

Firma Fugro dokonała pierwszej na świecie w pełni zdalnej inspekcji morskich farm wiatrowych przy użyciu jednego ze swoich bezzałogowych statków nawodnych USV Blue Essence wraz ze zdalnie sterowanym pojazdem eROV Blue Volta.

Inspekcja na morskiej farmie wiatrowej Aberdeen na Morzu Północnym została sfinansowana wspólnie przez Vattenfall oraz Offshore Renewable Energy (ORE) Catapult. Nowe partnerstwo daje innowatorom w łańcuchu dostaw morskiej energii wiatrowej możliwość testowania i sprawdzania technologii w rzeczywistych warunkach w celu wspierania innowacji w zakresie eksploatacji i konserwacji.

Blue Essence to pierwszy USV, który otrzymał zgodę Agencji Straży Morskiej i Przybrzeżnej (MCA) na w pełni zdalną obsługę za pomocą eROV i przeprowadzanie badań na wodach Wielkiej Brytanii. Blue Volta przeprowadził szereg inspekcji konstrukcji turbin wiatrowych w celu oceny ich stabilności i bezpieczeństwa.

Stworzono również szczegółową mapę dna morskiego, korzystając z danych zebranych z wielowiązkowej echosondy głębinowej zamontowanej na kadłubie statku. Pozyskane dane były dostępne w czasie rzeczywistym, co pozwoliło firmie Vattenfall na szybkie podejmowanie decyzji dotyczących realizacji zaplanowanego programu konserwacji.

Blue Essence stanowi część szerszej strategii Fugro zmierzającej do realizacji większej liczby operacji bez załogi w celu zwiększenia wydajności, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Statek może spędzić do dwóch tygodni na wykonywaniu morskich czynności inspekcyjnych bez potrzeby tankowania, co skutkuje 95-procentową redukcją emisji dwutlenku węgla w porównaniu z konwencjonalnymi statkami pomocniczymi ROV.

Håkan Borgström, zastępca dyrektora linii produktów O&M w firmie Vattenfall powiedział: - Jest to technologia, która może oznaczać prawdziwy krok naprzód dla branży - szczególnie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Z racji tego, iż projekty stają się coraz bardziej oddalone od brzegów mórz, będzie to również oznaczać znacznie niższą emisję dwutlenku węgla, co jest istotną częścią misji Vattenfall.

Nick Simmons, dyrektor ds. operacji zdalnych na Europę i Afrykę w Fugro powiedział: - To przełomowy moment dla operacji morskich i pokazuje, w jaki sposób zdalne technologie przynoszą  korzyści morskiej energetyce wiatrowej. Nasze USV mogą być obsługiwane z poziomu globalnej sieci, co pozwala dostarczać szybsze i bardziej zrównoważone usługi inspekcyjne i geofizyczne z poziomu lądu, co jest znacznie bezpieczniejsze dla operatorów.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
roboticsandautomationnews
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :