Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-12-30
--Czujniki firmy POSITAL-FRABA w zastosowaniach wodnych--

Czujniki pozycjonujace w aplikacjach wodnych

1. Wprowadzenie
Suwakowe i pionowe tamy przeciwpowodziowe stosuje się w celu utrzymania pewnego poziomu wody, lub określonej przepustowości. Wysokość bram może być łatwo sprawdzana, dzięki zastosowaniu enkoderów obrotowych i czujników liniowych. Różnorodność interfejsów komunikacyjnych umożliwia zdalne sterowanie. W przypadku śluz, bardzo ważnym aspektem jest dokładna pozycja unoszącego się bębna ograniczającego ilość przepływającej wody. We wszystkich przypadkach zdalna kontrola, może odbywać się za pomocą inklinometru obrotowego, lub enkodera.

2. Oferta firmy POSITAL-FRABA
a. Suwakowe i pionowe tamy przeciwpowodziowe
Suwakowe i pionowe tamy przeciwpowodziowe stosuje się w celu utrzymania pewnego poziomu wody, lub określonej przepustowości. Wysokość bram może być łatwo sprawdzana, dzięki zastosowaniu enkoderów obrotowych i czujników liniowych. Różnorodność interfejsów komunikacyjnych umożliwia zdalne sterowanie. Firma POSITAL-FRABA ma wieloletnie doświadczenie w branżach związanych z aplikacjami wodnymi. Czujniki są zaprojektowane w celu zapewnienia jak najlepszej dokładności pomiaru, gdzie najważniejszymi parametrami występującymi w aplikacji są obrót, kąt wychylenia, czy też długość. Ze względu na dużą różnorodność mechanicznych opcji i interfejsów komunikacyjnych, czujniki te mogą być z łatwością instalowane w dużych aplikacjach, gdzie wydajność pracy i ekonomiczna stawiane są na pierwszym miejscu. Mogą być również bardzo prosto wykorzystane w aplikacjach modernizacyjnych.

 

Suwakowe i pionowe tamy przeciwpowodziowe
Suwakowe i pionowe tamy przeciwpowodziowe

 Precyzyjny monitoring przy wykorzystaniu enkoderów obrotowych IXARC

Precyzyjny monitoring przy wykorzystaniu enkoderów obrotowych IXARC
Precyzyjny monitoring przy wykorzystaniu enkoderów obrotowych IXARC

• Temperatura pracy: -40 - +85°C
• Stopień ochrony: do IP69K
• Duża różnorodność interfejsów
• Rozdzielczość do 16 bit
• Dostępne wersje ze stali nierdzewnej

 

 

 

 

 

 

Precyzyjny pomiar ruchu liniowego, dzięki czujnikom linkowym z serii LINARIX

Precyzyjny pomiar ruchu liniowego, dzięki czujnikom linkowym z serii L
Precyzyjny pomiar ruchu liniowego, dzięki czujnikom linkowym z serii L

• Dokładność liniowa do 0,35 mm
• Możliwość programowania przez użytkownika
• Zasięg do 10 m
• Różne wykonania mechaniczne
• Duża różnorodność dostępnych interfejsów

 

 

 

 

 


Firma POSITAL FRABA, jako doświadczony producent enkoderów zapewnia idealne rozwiązania do sterowania tam i śluz. Enkodery i inklinometry obrotowe stosowane są w celu zapewnia dokładnego obrotu, pochylenia i pomiaru długości w różnych aplikacjach. Pomimo wielu opcji elektronicznych i mechanicznych, enkodery są ekonomicznym rozwiązaniem podczas dużych projektów lub modernizacji eksploatowanych obiektów.

Śluzy
Śluzy

 

Kontrola pochyłu inklinometrem programowalnym serii TILTIX:

 

Kontrola pochyłu inklinometrem programowalnym serii TILTIX:
Kontrola pochyłu inklinometrem programowalnym serii TILTIX:

 

• Kompaktowa obudowa
• Wysoka dokładność: 0,1 ° i rozdzielczości 0,01 °
• Zakres nachylenia: ± 80 ° (2 osie) lub 360 ° (1 oś)
• Duży wybór interfejsów
• Klasa ochrony IP: IP67, IP68, IP69K

 

 

 

 

 

 

Kontrola pochyłu czujnikami linkowymi serii LINARIX:

Kontrola pochyłu czujnikami linkowymi  serii LINARIX:
Kontrola pochyłu czujnikami linkowymi serii LINARIX:

• Temperatura pracy: od -40 do +85 ° C
• Klasa ochrony IP: do IP 69K
• Duży wybór interfejsów
• Do 16 Bitów
• Dostępne wersja ze stali nierdzewnej

 

 

 

 

 

3. Przegląd oferowanych produktów
W tabelach zaprezentowanych poniżej możemy znaleźć opisy przykładowo wybranych modeli produktów, należących do trzech głównych grup, przedstawionych w poprzednim punkcie.


a. Enkodery obrotowe z serii IXARC
Aplikacje związane z kontrolą ruchu, tak jak to już było wcześniej napisane, wymagają bardzo dokładnej informacji o bieżącej pozycji urządzeń mechanicznych wchodzących w ich skład. Firma POSITAL oferuje do tego typu zastosowań enkodery absolutne z linii IXARC, które umożliwiają bardzo precyzyjne i jednoznaczne pomiary pozycji kątowej przegubów, osi napędowych, czy też kół w czasie rzeczywistym. Biorąc pod uwagę te fakty oraz wieloletnie doświadczenia w tym zakresie można z pewnością stwierdzić, że enkodery te są idealnym rozwiązaniem do łączenia elementów mechanicznych urządzenia z jego elektronicznym układem sterowania.
W poniższej tabeli zaprezentowano przykładowe modele enkoderów oraz ich podstawowe parametry.

 

Enkodery obrotowe z serii IXARC
Enkodery obrotowe z serii IXARC

b. Czujniki linkowe z serii LINARIX
Kolejnym ważnym aspektem, który należy rozważyć w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa sterowania jest kontrola ruchu liniowego. Firma POSITAL w tym zakresie ma do zaprezentowania linkowe czujniki drogi z serii LINARIX, które są bardzo dobrym rozwiązaniem do tego typu aplikacji, gdzie optymalne i bezpieczne sterowanie procesów jest stawiane na pierwszym miejscu. Oferta firmy obejmuje szereg czujników o różnym zakresie pomiarowym (od 1m do 10m) oraz różnorodnym standardzie wyjścia. Głównymi czynnikami wpływającymi na dokładną i niezawodną pracę są wytrzymała konstrukcja czujników oraz zastosowanie enkoderów absolutnych, które zapewniają dokładny pomiar.

Czujniki linkowe z serii LINARIX
Czujniki linkowe z serii LINARIX

c. Inklinometry z serii TITLIX
Kolejnym ważnym parametrem, który należy monitorować w celu bezproblemowej pracy w aplikacjach magazynowych jest dokładny pomiar nachylenia lub pochylenia. Inklinometry z linii TITLIX są prostym rozwiązaniem do kontroli pochylenia. Istotną zaletą dla konstruktorów może się okazać fakt, że nie wymagają one specjalnych połączeń mechanicznych, co znacznie ułatwia ich montaż w każdym miejscu.

Inklinometry z serii TITLIX
Inklinometry z serii TITLIX

4. Podsumowanie
Coraz częstsze wykorzystywanie źródeł odnawialnych w procesie wytwarzania energii elektrycznej daje szansę na powstanie nowych lub odnowionych i zmodernizowanych elektrowni wodnych. Ponadto modernizacje związane z zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi zwiększa zapotrzebowanie na powstawanie tam i śluz. Firma POSITAL-FRABA wychodzi na przeciw tym wymaganiom i posiada w swojej ofercie czujniki z linii IXARC, LINARIX, czy też TITLIX, dzięki którym pomiar niezbędnych parametrów staje się prostszy, a użytkowanie dużo bardziej bezpieczne.

Autor:
POSITAL FRABA
Źródło:
www.posital.pl
Dodał:
AP Automatyka S.C.

Czytaj także