Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-05-17
- AP AUTOMATYKA - AP Automatyka jako profesjonalny partner działów utrzymania ruchu

Firma AP Automatyka nieprzerwanie od ponad siedmiu lat dostarcza wiedzę techniczną oraz elementy automatyki specjalistom działów utrzymania ruchu. Dział utrzymania ruchu to bardzo istotna jednostka w przedsiębiorstwie, czy zakładzie przemysłowym, odpowiedzialna za nieprzerwaną pracę. By sprostać wysokim wymaganiom, musieliśmy spełnić dwa najważniejsze aspekty na którym zależy naszym Klientom:

 • Fachowość odpowiedzi na zapytania oraz szybkość przygotowania ofert.
 • Szybka realizacja zamówień i dostępność wysokiej jakości produktów z magazynu.

Wieloletnia współpraca z producentem enkoderów, firmą Posital Fraba i nasza oferta produktowa pozwoliła nam uruchomić projekt „Z MAGAZYNU", w ramach którego oferujemy wybrane produkty (lista poniżej), które dostępne są „od ręki". Produkty te mogą być idealnymi zamiennikami. Produkty z oferty „Z MAGAZYNU":

 • Programowalne enkodery inkrementalne.
 • Programowalne enkodery absolutne.
 • Programowalne enkodery linkowe (czujnik linkowy drogi), oparte o enkoder inkrementalny lub absolutny.
 • Akcesoria do czujników (wtyczki, przewody, sprzęgła, wskaźniki, ...).

Jednak, sama dostępność produktu nie czyni go idealnym zamiennikiem. Szybka realizacja oraz możliwość zaprogramowania enkoderów sprawiają, że oferowane produkty są częstym wyborem w zastosowaniach serwisowych. Dla enkoderów inkrementalnych istnieje możliwość zaprogramowania ich na dowolną rozdzielczość (tj. liczbę imp./obrót w zakresie 1...16384 impulsów) oraz standard wyjścia (Push-Pull (HTL) lub RS422 / Nadajnik Linii (TTL)). Natomiast, w przypadku enkoderów absolutnych z interfejsem SSI, możliwa jest zmiana rozdzielczości (do 16 bit), liczby obrotów (1-obrotowy lub wielo-obrotowy (do 16 bit) enkoder) i kodowania (binarne lub Gray). Programowanie enkodera jest bezpłatne i zajmuje jedynie minutę. Wykonujemy tę usługę tuż przed wysyłką, wedle wymagań Klientów. Dodatkowo, każdy Użytkownik tych czujników może zakupić programator UBIFAST, by we własnym zakresie zmieniać parametry enkoderów. Posiadanie programatora i zapasowego enkodera, po który można sięgnąć w przypadku awarii lub diagnostyki, zwalnia dział utrzymania ruchu z konieczności utrzymywania wysokich stanów magazynowych zamienników oraz pozwala na rozwiązania zaistniałego problemu w ciągu kilku minut od wykrycia.

Rys. 1. Enkodery inkrementalne POSITAL FRABA objęte programem Z MAGAZYNU.
Rys. 1. Enkodery inkrementalne POSITAL FRABA objęte programem Z MAGAZYNU.

Rys. 2. Enkodery absolutne (SSI lub 4…20 mA) POSITAL FRABA objęte programem Z MAGAZYNU.
Rys. 2. Enkodery absolutne (SSI lub 4…20 mA) POSITAL FRABA objęte programem Z MAGAZYNU.

Rys. 3. Programator enkoderów inkrementalnych i absolutnych UBIFAST firmy POSITAL FRABA.
Rys. 3. Programator enkoderów inkrementalnych i absolutnych UBIFAST firmy POSITAL FRABA.

Produkty firmy POSITAL FRABA przedstawione na grafikach powyżej produkowane są w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym w Słubicach (woj. Lubuskie). Lokalizacja fabryki enkoderów w Polsce jest niewątpliwą zaletą, pozwala na błyskawiczną realizację zamówień – dotyczy czujników nie objętych przez program magazynowy AP Automatyka.

Istotną grupą produktów z punktu widzenia działów utrzymania ruchu są przetworniki parametrów powietrza. Produkty APONE projektowane i produkowane są w Polsce. Urządzenia te charakteryzują wyjścia w standardzie: Analog, RS-485 (Modbus RTU) lub Ethernet LAN (Modbus TCP) Przetworniki APONE dostępne są różnych wariantach mechanicznych (wersje naścienne, kanałowe lub przewodowe) i pozwalają monitorować, w zależności od wersji:

 • Wilgotność względną
 • Temperaturę
 • Różnice ciśnień
 • Ciśnienie atmosferyczne
 • Stężenie dwutlenku węgla (CO2)
 • Lotne związki orgraniczne (LZO)
 • Pyłki PM

Przetworniki APONE, podobnie jak enkodery firmy POSITAL FRABA są programowalne – przy wykorzystaniu programatora CODAP (zamawianego oddzielnie) oraz darmowego oprogramowania serwisowego. Z poziomu programu można skonfigurować urządzenie – wybrać mierzone parametry (dotyczy wersji mierzących więcej niż jeden parametr), standard wyjścia analogowego (0...5 V, 0...10 V, 0...20 mA lub 4...20 mA) oraz wyskalowanie wyjścia. Możliwość szybkiej i prostej zmiany działania wyjść analogowych takich przetworników jest idealnym narzędziem specjalistów działów utrzymania ruchu w przypadku awarii. W przypadku niektórych wersji urządzeń, dostarczamy świadectwa wzorcowania, które akceptowane są także przez zakłady związane z branżą farmaceutyczną, kosmetyczną, ... Bez ingerencji w instalacje można je odkręcić, zdemontować i wysłać do nas na ponowne wzorcowanie do naszego laboratorium ( jesteśmy w stanie również dostarczyć sprzęt z akredytacją PCA).

Rys. 4. Programowalne przetworniki APONE – wybrane modele.
Rys. 4. Programowalne przetworniki APONE – wybrane modele.

Modułowa konstrukcja tych urządzeń, mimo tak wielu wariantów wykonania przetwornika, pozwala na jego produkcję w ciągu 1-3 dni roboczych. Najpopularniejsze modele przetworników są dostępne z magazynu, przez co dostawa może być zrealizowana nawet w ciągu 24 godzin.

 W magazynie AP Automatyka utrzymujemy również stany magazynowe dla innych komponentów automatyki, w tym m.in. presostaty różnicy ciśnień Huba Control, siłowniki elektryczne do klap, przepustnic i zaworów firmy Gruner, rejestratory wilgotności względnej i temperatury Rotronic, ... Wszystkie produkty dostępne z magazynu są zestawione w naszym sklepie internetowym - www.automatykaonline.eu . Warto dodać, że do opisanych wyżej urządzeń w naszej ofercie posiadamy również szereg akcesoriów niezbędnych na etapie montażu elektrycznego i/lub mechanicznego. Są to między innymi wtyczki, przewody, adaptery montażowe, sprzęgła do enkoderów, uchwyty, koła pomiarowe i wskaźniki.

Specjaliści działów utrzymania ruchu mogą liczyć na wsparcie inżynierów AP Automatyka na etapie doboru zamiennika (czasami wystarczy symbol urządzenia, byśmy mogli wskazać odpowiedni zamiennik). Nasz zespół służy również pomocą po zrealizowanej dostawie, gdy przychodzi moment podłączenia zamiennika i jego uruchomienia. Pomocne są również filmy instruktażowe, które udostępniamy na naszym kanale Youtube - www.youtube.com/c/APAutomatyka. Na etapie korespondencji z Użytkownikami naszych urządzeń nie rzadko posiłkujemy się w/w instrukcjami multimedialnymi.

Serdecznie zapraszamy specjalistów działów utrzymania ruchu do kontaktu telefonicznego (67 357 10 80), mailowego (biuro@apautomatyka.pl), poprzez formularz kontaktowy na stronie WWW (www.apautomatyka.pl) lub za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Autor:
AP AUTOMATYKA
Źródło:
https://www.apautomatyka.pl
Dodał:
AP Automatyka S.C.

Czytaj także