Czym jest armatura przemysłowa? Co możemy do niej zaliczyć? W jakich gałęziach przemysłu znalazła swoje zastosowanie? Sprawdź koniecznie!
Co to jest armatura przemysłowa i gdzie znajduje zastosowanie?
Armatura przemysłowa jest niezbędna do prawidłowego działania instalacji, które transportują medium. Niezastąpiona jest wszędzie tam, gdzie praca przebiega z wykorzystaniem urządzeń pod wysokim ciśnieniem. W jej skład mogą wchodzić filtry, zsuwy, kurki, zawory i wiele innych elementów. Bez armatury przemysłowej, funkcjonowanie niektórych dziedzin przemysłu byłoby niemal niemożliwe, dlatego też swoje zastosowanie znalazła w wielu branżach. Jakich? Sprawdź koniecznie!
Czym jest armatura przemysłowa?
Pod pojęciem armatury przemysłowej kryją się wszystkie artykuły przemysłowe, które wykorzystywane są do pracy przy ciśnieniach sięgających nawet kilkudziesięciu barów. Armatura przemysłowa może być stosowana w formie osłony zaporowej, ale może też regulować pracę urządzeń. Wykonuje się ją ze stali nierdzewnej, stali węglowej, mosiądzu, a także polipropylenu. Elementy armatury mogą posiadać też różnego typu uszczelniania. Jest ona niezastąpiona do prawidłowej pracy wielu instalacji.
Właściwości armatury przemysłowej
Armatura przemysłowa cechuje się nieprzeciętną wytrzymałością na różnego rodzaju zewnętrzne czynniki środowiskowe oraz materiały, z którymi ma styczność, dlatego zazwyczaj jest kwasoodporna i wysokociśnieniowa.
Jest ona niezbędna w procesie budowy ciągów technologicznych składających się z węży czy rur, którymi transportuje się gazy, produkty stałe oraz różnego rodzaju ciecze. Zadaniem armatury tego typu jest zarówno łączenie poszczególnych części rurociągu, jak i kontrola i regulacja przesyłu.
Armaturę przemysłową znajdziemy w wielu zakładach przemysłowych. Sprzęt ten odpowiada za prawidłowy przepływ medium, dlatego zawsze powinien być dostosowany do pracy nie tylko czystą czy zanieczyszczoną wodą, ale również z olejami, różnego rodzaju gazami, kwasami, zawiesinami, mediami sypkimi czy nawet żywicami i klejem.
Co możemy zaliczyć do armatury przemysłowej?
Elementy przeznaczone do budowy instalacji przemysłowych to m.in. rury, węże, różnego rodzaju złącza, zawory, końcówki do węży, łączniki, zasuwy, przepustnice, kurki, napędy, pompy, hydranty czy filtry.
Większość stosowanych zaworów ma uniwersalny charakter, co pozwala im zaopatrywać instalacje przemysłowe, którymi transportowane są różnego rodzaju media o różnym ciśnieniu. Warto wiedzieć jednak, że wyjątkiem są instalacje, które przesyłają materiały sypkie lub klejące oraz pulpy. Zawór reguluje przepływ medium. Najczęściej wykorzystuje się zawory regulujące, które kontrolują ilość, ciśnienie i szybkość przepływu.
Bardzo popularne są także zawory zaporowe, odcinające przepływ. Ponadto, w niektórych instalacjach stosuje się także zawory zwrotne (płytkowe, klapowe, grzybkowe czy kulowe), regulujące pracę całego systemu. Z kolei zawory pneumatyczne doskonale uszczelniają całą instalację i chronią ją przed wydostawaniem się substancji na zewnątrz.
Gwarancję szczelności zapewnią nam natomiast profesjonalne przyłącza. Części te służą do połączenia instalacji. Wyodrębnić możemy przyłącza kołnierzowe, gwintowane, międzykołnierzowe oraz zgrzewne.
Spośród podstawowych produktów zaliczanych do armatury przemysłowej wyróżnić możemy także przepustnice. Montowane są zarówno na instalacjach skośnych, pionowych, jak i poziomych. Dzięki przepustnicom w łatwy sposób możemy kontrolować przepływ mediów ciekłych czy gazowych, a w razie potrzeby również go odciąć.
Zasuwy z kolei to produkty, które pozwalają na zamykanie dopływu mediów do instalacji. Stosuje się je m.in. wówczas, gdy parametry przepływu są nieprawidłowe. Zasuwy odcinają transport gazów czy cieczy całkowicie, co daje nam możliwość przywrócenia sprawności instalacji.
Co ciekawe, obecnie dużą popularność zyskuje armatura przemysłowa gumowa. Jest to tradycyjna armatura, którą wykonuje się z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Różnica polega jednak na tym, że wnętrze tego rodzaju sprzętu pokryte jest twardą gumą (ebonitem), a to sprawia, że całość jest bardziej odporna na szkodliwe substancje oraz korozję.
Pamiętajmy, by wybierać tylko produkty najwyższej jakości, od sprawdzonych dostawców, posiadające certyfikaty i właściwe atesty, które pozwalają na używanie poszczególnych elementów w różnych dziedzinach przemysłu. Zapewni nam to bezpieczeństwo i komfort użytkowania sprzętu.
Gdzie można zastosować armaturę przemysłową?
Armatura przemysłowa może mieć różne zastosowanie, wykorzystywana jest m.in.:
- w energetyce,
- w przemyśle chemicznym,
- w rafinerii,
- w wydobyciu i obróbce ropy naftowej,
- w wydobyciu i obróbce gazu ziemnego,
- w przemyśle spożywczym,
- w przemyśle wodno-kanalizacyjnym i w wielu innych.
Gdzie można zastosować armaturę przemysłową? Armatura przemysłowa może mieć różne zastosowanie, wykorzystywana jest m.in.: w energetyce, w przemyśle chemicznym, w rafinerii, w wydobyciu i obróbce ropy naftowej, w wydobyciu i obróbce gazu ziemnego, w przemyśle spożywczym, w przemyśle wodno-kanalizacyjnym i w wielu innych.
Armatura przemysłowa wykorzystywana jest we wszystkich zakładach, które posiadają linie przemysłowe. Z dobrodziejstw armatury odpornej na temperaturę, kwasy czy wysokie ciśnienie korzystają przede wszystkim rafinerie, hutnictwo oraz elektrociepłownie. Znajdziemy ją również w przemyśle wodno-kanalizacyjnym, w oczyszczalniach ścieków, ale także w przemyśle morskim.
Armatura przemysłowa może wchodzić w skład instalacji, które funkcjonują na zewnątrz oraz wewnątrz zakładów przemysłowych. Musi być więc odporna na warunki pracy, w jakich działa, zarówno zewnętrzne (czynniki zewnętrzne), jak i wewnętrzne (medium, z którym pracuje). Pamiętajmy również, że wszystkie elementy instalacji powinny być odpowiednio dostosowane i spełniać takie same warunki.
Podsumowanie
- Produkty służące do budowania i zabezpieczania instalacji przemysłowych nazywane są armaturą przemysłową. Armatura odpowiada za regulację i przepływ medium. To części, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu dziedzin przemysłu, szczególnie tych, których praca przebiega z wykorzystaniem urządzeń pod wysokim ciśnieniem.
- Elementami armatury są m.in. rury, zawory, przepustnice oraz przyłącza.
- Armatura przemysłowa stosowana jest w formie osłony zaporowej albo też reguluje pracę urządzeń. Najczęściej wykonywana jest ze stali nierdzewnej, stali węglowej, mosiądzu, a także polipropylenu.
- Obecnie dużą popularnością cieszy się także tzw. armatura przemysłowa gumowa.
- Armatura przemysłowa swoje zastosowanie znalazła w wielu branżach, od przemysłu wodno-kanalizacyjnego, po przemysł spożywczy, energetyczny, a nawet petrochemiczny i wiele innych.
- Pamiętajmy, że armatura przemysłowa musi być dostosowana do pracy z różnego rodzaju mediami, nie tylko czystą czy zanieczyszczoną wodą, ale również z olejami czy nawet kwasami i klejem.
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
NOWOŚĆ! Napinacz suwakowy GN 842, typ ciężki ze stali nierdzewnej
Elesa+Ganter wprowadziła do oferty nowy typ napinacza suwakowego przeznaczonego do ciężkich zastosowań. Nowy produkt nosi oznaczenie GN 842 i...