Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-07-27
Auta spalinowe a autonomiczne, czyli pojazdy przyszłości

autaautonomiczneexelcar.jpg

Dzisiaj większość samochodów, które spotykamy na drodze, to tradycyjne auta spalinowe. Producenci prześcigają się jednak we wprowadzaniu nowych technologii, które mają usprawniać jazdę i, z biegiem czasu, zupełnie wyręczyć kierowcę. Czy auta przyszłości będą w pełni autonomiczne?

 

Konkurencja dla samochodów spalinowych

W czerwcu 2021 r. w Polsce zarejestrowano 43.711 samochodów osobowych. Wśród nich ponad 6 tysięcy aut stanowiły miękkie hybrydy, ponad 5,5 tysięcy – hybrydy i ponad 1 tysiąc – samochody elektryczne. Tradycyjne samochody benzynowe stanowiły ponad 52%, a Diesle – niecałe 14% rynku. Jak widać, Polacy coraz chętniej kupują nowoczesne auta, podczas gdy samochody spalinowe stają się mniej interesującą inwestycją. Wynika to zapewne z coraz bardziej ekologicznego podejścia do jazdy. Do niektórych europejskich miast nie można już nawet wjechać starszymi modelami aut spalinowych. W Polsce również w większych miastach planowane jest stworzenie stref czystego transportu. Nie bez znaczenia dla konsumentów jest również fakt, że nowe, bardziej zautomatyzowane auta są coraz łatwiejsze w obsłudze – gdy raz nauczy się korzystać z technologii i inteligentnych systemów, w którą są wyposażone.

 

Jak bardzo autonomiczny jest Twój samochód?

Technologia w branży motoryzacyjnej rozwija się w dość szybkim tempie, choć wciąż nie jest bez wad. Asystent parkowania, który skręca kierownicą za Ciebie; automatyczne otwieranie auta, gdy znajdujesz się tuż przy nim czy światła adaptacyjne, dostosowujące się do warunków na drodze – te ułatwienia życia kierowcy są już dostępne i zyskują na popularności.

By ułatwić odnalezienie się wśród meandrów zautomatyzowanego świata motoryzacji i uściślić, jaki samochód można nazwać zautomatyzowanym, organizacja SAE wyróżniła 5 poziomów automatyzacji:

  • Brak automatyzacji – człowiek kieruje, przyspiesza, itd.
  • Systemy wspierające kierowcę (driver assistance) – czasem system wspomaga kierowcę, np. tylko w przypadku hamowania
  • Częściowa automatyzacja (patrial automation) – dodatkowe systemy wspierające kierowcę, który wciąż musi zachować czujność i samodzielnie kierować pojazdem
  • Warunkowa automatyzacja (conditional automation) – w pewnych warunkach system może sam przejąć kontrolę nad jazdą, wyręczając kierowcę
  • Pełna automatyzacja (full automation) – system sam kieruje autem, a kierowca staje się tylko pasażerem.

 

Czy autonomiczne auta… istnieją?

Samochody autonomiczne na drogach to marzenie projektantów i kierowców. Na razie nie dostępne są auta o 5. poziomie automatyzacji. W grę wchodzi bezpieczeństwo pasażerów, innych uczestników ruchu i pieszych, trwają więc badania i testy. Amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA) przewiduje jednak, że auta takie pojawią się po 2025 r. Na razie, od 2016 r., dostępne są auta z warunkową automatyzacją. Mowa tu przede wszystkim o technologiach takich jak asystent utrzymania pasa ruchu (Lane Assist), tempomat adaptacyjny (ACC/ICC), asystent jazdy w korku (Traffic Jam Assist) czy też system automatycznego parkowania (self-park).

 

Automatyzacja a polskie realia

W naszym kraju nowinki technologiczne także się upowszechniają. Wystarczy spojrzeć na dane dotyczące rosnącej popularności hybryd i aut elektrycznych. Zaawansowane systemy wspomagające kierowcę, zwłaszcza komputery, potrzebują dużo prądu, którego tradycyjne samochody nie są w stanie dostarczyć – stąd podstawą inteligentnych systemów są auta hybrydowe i elektryczne.

W Polsce wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem aut autonomicznych zajmuje się obecnie Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych. W pełni autonomiczne auta mają pojawić się u nas w 2030 r. Na razie jednak warunkowo automatyczne i częściowo automatyczne pojazdy wciąż są nowością.

Zainteresowani nowymi technologiami, takimi jak tempomat czy asystent parkowania, mogą je wypróbować w wypożyczalni samochodów Exelcar. Wypożyczalnia samochodów Gdańsk Exelcar jako jedna z pierwszych planuje też zakup częściowo automatycznych aut.

 

Źródło:
exelcar.pl

Czytaj także