Przedsiębiorstwo Abis Sp. z o.o. Sp. Komandytowa opracowało dla swoich klientów zrobotyzowany system nakładania taśm mocujących na produkty z tworzywa sztucznego i metalu.
System UTAD (Universal Tape Applying Device) działa z każdym robotem 6-cio osiowym, odciąża człowieka podczas precyzyjnej i żmudnej pracy, jednocześnie przyspieszając proces i zmniejszając ilość produktów niespełniających norm jakości.
W związku z coraz większymi problemami kadrowymi, nasi klienci audytują swoje linie produkcyjne szukając możliwości redukcji zadań realizowanych przez operatorów, taką możliwość daje robotyzacja naklejania taśmy – zauważa Łukasz Stec, Dyrektor Techniczny i Wiceprezes Abis.
Taśma montażowa jest używana w licznych procesach produkcyjnych i zazwyczaj wymogiem klienta końcowego jest naklejenie jej precyzyjne oraz nadzorowanie jakości tego naklejenia. Wbrew pozorom nie jest to łatwy proces. Należy zadbać o właściwe prowadzenie taśmy pamiętając, że strona pokryta klejem ma styczność z elementami głowicy robota. To wiąże się z koniecznością użycia odpowiednich materiałów oraz systemu cięcia, który długo udoskonalaliśmy, nim mogliśmy go wdrożyć u pierwszego klienta. Należy pamiętać o tym, że taśma musi być „aktywowana", czyli dociśnięta właściwą siłą, żeby właściwie związała z powierzchnią produktu. Człowiekowi nie sprawia to trudności, natomiast maszyna musi poprzez swoją konstrukcję zapewnić siłę docisku o odpowiedniej wartości, w ustalonych granicach. Należy również zadbać o właściwy naciąg taśmy i system odwijania z rolki, na którą jest nawinięte kilkaset metrów taśmy. Jest wiele niuansów, o których dowiedzieliśmy się dopiero na etapie testów ale dziś ten etap mamy już za sobą i mamy działający system – wyjaśnia Łukasz Stec.
Obecnie, po realizacji kilkunastu stanowisk ze zrobotyzowanym nakładaniem taśmy skupiamy się na dalszym rozwoju systemu pod kątem używanego rodzaju i kształtu taśm oraz materiałów, na które możemy taśmę nakładać. Do tej pory byliśmy w stanie zaproponować rozwiązanie dla wielu aplikacji, z którymi klienci się do nas zwracali. Prowadzimy dalsze prace koncepcyjne i testowe, aby posiadać wiedzę ekspercką w szerokim spektrum zadań – dodaje Piotr Bistroń, Prezes Zarządu Abis.
Urządzenia Abis trafiły już do zlokalizowanych w Polsce zakładów produkcyjnych międzynarodowych koncernów z branży samochodowej. Celem firmy jest rozszerzenie dostaw na kraje ościenne – w pierwszej kolejności na Czechy, Słowację i Węgry. Pierwsze sukcesy na tym polu już zostały osiągnięte.
O Abis
Spółka ABIS działa na rynku automatyki przemysłowej od 1994 roku. Główne obszary działania firmy to:
- Automatyczne, półautomatyczne i ręczne stanowiska produkcyjne i testowe
- Systemy sterowania procesami produkcyjnymi
- Komputerowe systemy nadzorowania produkcji: MES, SCADA
- Wizyjne systemy kontroli jakości
Od czasu powstania, Abis zrealizował ponad 800 projektów z różnych dziedzin przemysłu i gospodarki komunalnej. Abis opiera swoją pracę na produktach światowych liderów, co w połączeniu z wyszkoleniem i doświadczeniem pracowników wpływa na wysoką jakość i stabilność dostarczonych rozwiązań.
Kontakt:
Mirosław Rybczyński, Inżynier Produktu
Abis Sp. z o.o. Sp. Komandytowa
mrybczynski@abis.krakow.pl
+48 12 429 55 08, +48 609 440 716
- Źródło:
- ABIS Sp. z o.o. Sp.k.
Czytaj także
-
Robotyzacja linii produkcyjnej w branży FMCG - opis przypadku
Wspominałem już o korzyściach płynących z robotyzacji linii produkcyjnej , jednak teraz opiszę je na przykładzie z życia wziętym. ...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-