Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-06-03
Automatyka sterowania oświetleniem to nie tylko wygoda, ale też oszczędności i troska o środowisko.

Automatyka sterowania oświetleniem to nie tylko wygoda, ale też oszczędności i troska o środowisko. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

  1. Automatyka sterowania oświetleniem – gdzie ją stosować?
  2. Automatyka sterowania oświetleniem – jakie ma zalety?
  3. Automatyka sterowania oświetleniem – sceny świetlne
  4. Automatyka sterowania oświetleniem – wybór rozwiązania

Inteligentne domy to coraz częściej poruszany temat. Najpopularniejsze zagadnienie z tego zakresu to z całą pewnością automatyka sterowania oświetleniem. Zainteresowanie tego typu udogodnieniami ma wielorakie przyczyny. Jedną z nich jest z całą pewnością wygoda. Dzięki takim rozwiązaniom możemy za pomocą jednego kliknięcia całkowicie zmienić nastrój panujący w naszym domu poprzez zmianę warunków oświetleniowych, dostosowując je do pory dnia, rodzaju odbywającej się właśnie imprezy i naszego samopoczucia.

Drugi powód to oszczędności i troska o środowisko. Jak pokazują badania, blisko jedna piąta energii wyprodukowanej w Unii Europejskiej jest zużywana na oświetlenie domów, budynków firmowych oraz przestrzeni publicznej. Jednocześnie nawet 70% prądu nie jest optymalnie wykorzystana. Zastosowania nowoczesnych systemów sterowania lampami pozwala wydajniej zaplanować ich pracę, zmniejszając w ten sposób nasze wydatki oraz ograniczając ilość wyemitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. Warto więc poznać te rozwiązania bliżej.

124443_04ce113e-e49b-4803-b93c-bb72de700904.jpg

 

Automatyka sterowania oświetleniem – gdzie ją stosować?

Systemy automatycznego sterowania oświetleniem łatwo dostosować do wymagań danej lokalizacji. Dzięki temu montuje się je zarówno w prywatnych domach, jak i firmach czy instytucjach użyteczności publicznej. Odpowiedni dobór elementów instalacji sprawia też, że tego typu systemy z powodzeniem można wykorzystywać także na zewnątrz – między innymi na tarasie, w ogrodzie czy na niewielkich skwerach.

Największą popularnością automatyka sterowania oświetleniem cieszy się oczywiście wśród prywatnych inwestorów. Zdecydowana większość takich systemów jest montowana w domach. Rzecz jasna nie powinno to dziwić – zwłaszcza, kiedy pod uwagę weźmiemy ich liczne zalety, znacznie ułatwiające korzystanie z dosłownie wszystkich pomieszczeń.

Automatyka sterowania oświetleniem – jakie ma zalety?

Najważniejszą zaletą systemów automatyki sterowania oświetleniem jest, jak już wspomnieliśmy, wygoda. Dzięki nim włączniki umieszczone w ścianach stają się właściwie bezużyteczne – sterowanie odbywa się za pomocą zainstalowanej na smartfonach właścicieli aplikacji. Program umożliwia także definiowanie określonych ustawień, ich zapisywanie oraz uruchamianie w zależności od potrzeb (więcej na ten temat opowiemy za chwilę.

Automatyka sterowania oświetleniem wykorzystuje najnowocześniejsze elementy – zwłaszcza świetlówki. Te, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek zmieniają niemal całą energię na światło. Oznacza to duże ograniczenie strat prądu, co przekłada się na zmniejszenie rachunków. Zakup takiego systemu okazuje się więc inwestycją, która po maksymalnie kilku latach całkowicie się zwraca. Dla wielu z nas istotne okażą się także względy ekologiczne, bo energooszczędne świetlówki zmniejszają emisję gazów cieplarnianych.

Automatyka sterowania oświetleniem – sceny świetlne

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o możliwości zapisania poszczególnych konfiguracji i ich ponownego wykorzystania w dowolnej chwili. Dzięki temu szybko możemy stworzyć odpowiedni nastrój i warunki oświetleniowe, dopasowując je do danej chwili – bez względu na to, czy chodzi o sobotni wieczór spędzony we dwoje, czas wytężonej pracy, obiad w gronie najbliższych czy popołudnie poświęcone na czytanie książek.

Większość systemów oferuje swoim właścicielom wstępnie zdefiniowane sceny świetlne. Te jednak można dowolnie modyfikować, dostosowując je do swoich potrzeb. Istnieje też możliwość definiowania zupełnie nowych scen. To zadanie początkującym użytkownikom może sprawić pewne problemy, jednak w ich rozwiązaniu na pewno pomoże przedstawiciel firmy montującej system automatyki, a opanowanie zasad jest banalnie proste – zajmuje najwyżej kilkanaście minut.

Automatyka sterowania oświetleniem – wybór rozwiązania

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań umożliwiających automatyczne sterowanie oświetleniem. Niektóre z nich są elementem kompleksowych systemów tak zwanych inteligentnych domów, inne koncentrują się jedynie na źródłach światła. Wybór konkretnej opcji należy uzależnić przede wszystkim od specyfiki lokalu, możliwości budżetowych oraz tego, czy chcemy zautomatyzować także inne elementy wyposażenia domu.

Inna opcja to opcja zdalnie sterowanych świetlówek montowanych w używanych dotąd lampach. To rozwiązanie idealne dla klientów z ograniczonych budżetem oraz tych, którzy nie chcą przeprowadzać znaczących modyfikacji w wystroju swojego mieszkania. Lampy sterowane pilotem dostępne są między innymi na stronie https://www.strefalamp.pl. Poza funkcjonalnością, tanią eksploatacją i wygodą, wyróżnia je także innowacyjny design, doskonale komponujący się z wystrojem minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz.

Autor:
Materiał partnera
Źródło:
Materiał partnera

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :