Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-04-19
Czujniki fotoelektryczne BOH firmy Balluff w systemach dozowania firmy Brand

Niezwykle precyzyjne dozowanie

Wysoce wydajne, precyzyjne systemy dozowania firmy Brand
funkcjonują w oparciu o zaawansowaną technologię zminiaturyzowa-nych czujników fotoelektrycznych BOH firmy Balluff.

Dozowniki firmy Brand do pracy z cieczami są stosowane od lat w wielu laboratoriach na całym świecie. Umożliwiają łatwe i precyzyjne dozowanie medium bezpośrednio z butli zasilającej. Ruch tłoka w górę sprawia, że jednostka odmierzająca napełnia się cieczą, która jest następnie dozowana przez kaniulę odmierzającą za pomocą systemu zaworów, gdy tłok prze-suwa się w dół. „Mechanizm cylindra z tłokiem wykorzystywany w tym urządzeniu można również z powodzeniem zaadaptować do zastosowania w automatycznych precyzyjnych systemach dozowania"
— wyjaśnia mówi Eberhard Albrecht, kierownik działu technologii produkcji i wytwarzania maszyn o specjalnym przeznaczaniu w firmie Brand GMBH. Już od wielu lat konstruujemy systemy dozowania do własnych zadań pro-dukcyjnych w oparciu o tę koncepcję. „Od 1998 r. oferujemy również roz-wiązania w zakresie dozowania dostosowane do szczególnych potrzeb naszych klientów" — dodaje. Początkowo systemów opartych na skoku tłoka używano jako centralnych elementów systemów dozowania objętości nominalnych 10 i 25 ml. „W przypadku dozowania mniejszych objętości przy użyciu małych jednostek odmierzających wcześniej stosowane czujniki pojemnościowe nie były w stanie zapewnić niezawodnego
wykrywania niepożądanego gromadzenia się powietrza w cylindrze jednostki odmierzającej. Dlatego potrzebowaliśmy nowego rozwiązania z wykorzystaniem czujników". Szukając informacji w Internecie, natrafił na zminiaturyzowane czujniki fotoelektryczne firmy Balluff. Ich wyjątkowo małe rozmiary zrobiły na nim wrażenie, a doskonała specyfikacja techniczna ostatecznie przekonała go do tego rozwią-zania.

Imponująca technologia czujników

Głowice czujników fotoelektrycznych BOH wielkości zaledwie kilku milime-trów są umieszczone we wzmocnionej metalowej obudowie i obsługiwane za pośrednictwem osobnych wzmacniaczy. Dzięki temu doskonale nadają się do instalacji w ograniczonych przestrzeniach. Wzmacniacze z czytel-nymi wyświetlaczami i wygodnymi przyciskami sterującymi znajdują się poza systemem, w szafie sterowniczej. Wysoce elastyczne przewody elek-tryczne zapewniają niezawodną transmisję sygnałów między głowicą czuj-nika a wzmacniaczem. Czujniki zawdzięczają swój mały rozmiar opaten-towanej technologii firmy, w celu wytwarzania elementów mikrooptycznych o bezkonkurencyjnych właściwościach technicznych, takich jak diody LED, fotodiody, fototranzystory i zespoły z diodami
laserowymi.

Te najmniejsze na świecie czujniki fotoelektryczne wyposażone w wysokiej wydajności elementy optyczne stosuje się w wielu różnych standardowych produktach o różnorodnej konstrukcji jako czujniki światła odbitego do detekcji rozproszonego światła odbitego od obiektu jako refleksyjne czujniki fotoelektryczne lub czujniki optyczne typu bariera. W systemach dozowania firmy Brand czujniki są używane jako czujniki optyczne typu bariera o zmodyfikowanej konstrukcji. „Niezawodne wykrywanie wody, które bywa problematyczne w przypadku innych technologii, ma dla nas również kluczowe znaczenie. — podkreśla Albrecht. W omawianym zastosowaniu czujniki MICROmote® wykorzystują fale w zakresie podczerwieni, o dłu-gości ok. 1480 nm, w przypadku których woda wykazuje maksymalną absorpcję. Przy tej długości fali czujniki optyczne pracują niezawodnie również w przypadku czystej wody, nawet gdy cylindry wypełnione cieczą są wykonane z materiału półprzezroczystego. Ułatwia to znacznie wykry-wanie cieczy o wysokiej zawartości wody. Niepożądane gromadzenie się powietrza w cylindrze odmierzającym, które może skutkować niedokład-nym dozowaniem określonej objętości, jest wówczas wykrywane na pod-stawie braku obecności cieczy.

 

Autor:
Balluff
Dodał:
Balluff Sp. z o.o.

Czytaj także