Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-01-25
Dyrektywa Maszynowa – co warto wiedzieć?

adobestock_451547200.jpeg

Jednym z najważniejszych dokumentów określających normy, które muszą spełniać urządzenia przemysłowe stosowane między innymi na liniach produkcyjnych, ale też w zakładach, w których duże znaczenie ma wykorzystanie automatyki, jest Dyrektywa Maszynowa. Co warto o niej wiedzieć i czym właściwie jest ten dokument? O tym parę słów poniżej.

 

Dyrektywa Maszynowa – ważny dokument prawny

Dyrektywa Maszynowa 2006/42/WE to zestaw wytycznych sformułowany w roku 2006 w ramach dyrektywy europejskiej. Dokument wszedł w życie trzy lata później, w roku 2009 – i od tego czasu odnosi się zarówno do sprzętów produkowanych na terenie Unii Europejskiej, jak również do urządzeń sprowadzanych spoza jej granic.

Dyrektywa Maszynowa została później poszerzona między innymi o dyrektywę 2009/127/WE, która określa szczegóły dotyczące maszyn przeznaczonych do stosowania pestycydów, my jednak skupimy się na podstawowym dokumencie oraz jego załącznikach.

 

Dyrektywa Maszynowa – czego dotyczy?

Całość dokumentu, jaki stanowi Dyrektywa Maszynowa, odnosi się w dużej mierze do takich urządzeń, jak przenośniki taśmowe, roboty przemysłowe i wszystko inne, czego istotnym zadaniem jest automatyzacja linii produkcyjnej – czyli szeroko rozumiana automatyka przemysłowa.

Co istotne, Dyrektywa Maszynowa zawiera i takie fragmenty, które odnoszą się do oprogramowania oraz sterowników, które są w tych urządzeniach wykorzystywane. To z kolei oznacza, że dokumentem tym oraz zawartymi w nim normami powinny zainteresować się również wszelkie firmy, które działają jako biuro konstrukcyjne i w których ofercie znajdują się takie zadania, jak projektowanie maszyn oraz programowanie PLC.

 

Dyrektywa Maszynowa – dlaczego jest tak istotna?

To, co jest głównym zadaniem dokumentu określanego jako Dyrektywa Maszynowa, to podwyższenie standardów bezpieczeństwa użytkowania urządzeń, które składają się na instalacje przemysłowe.

Poszczególne przepisy, które składają się na główną część tego dokumentu, jak również na jego załączniki, sprawiają, ze Dyrektywa Maszynowa jako całość określa wiele aspektów bezpieczeństwa oraz tego, co należy zrobić, aby w jak największym stopniu zmniejszać ewentualne zagrożenia, które mogłyby wystąpić w trakcie użytkowania sprzętu automatyzującego produkcję przemysłową. A ponieważ na bezpieczeństwie zależy wszystkim, Dyrektywa Maszynowa okazuje się bardzo przydatna jako dokument podsumowujący i standaryzujący wymagania w tym zakresie.

 

Co dokładnie określa dokument?

Wśród kwestii, które porusza Dyrektywa Maszynowa, znajdują się między innymi takie sprawy, jak konieczność oszacowania stopnia ryzyka, a także ustalenia tego, jakimi procedurami można określić metody zmniejszania zagrożenia, czy wręcz jego wyeliminowania.

Dodatkowo Dyrektywa Maszynowa zobowiązuje producentów do dostarczania odpowiedniej dokumentacji, instrukcji i spełnienia wymogów niezbędnych, by możliwe było certyfikowanie CE.

Jeśli chodzi o dokumentację, powinna ona zostać wykonana w sposób, który przewiduje sama Dyrektywa Maszynowa, a dokładnie zgodnie ze wzorcem, który dostarcza załącznik VII do dyrektywy, w jego części A. Dodatkowo załącznik II określa schemat, zgodnie z którym producent powinien przygotować deklarację zgodności WE, a samo oznakowanie certyfikatu CE powinno być zgodne z artykułem 16 Dyrektywy Maszynowej. Co więcej, Dyrektywa obliguje również do zapewnienia nabywcom urządzeń przemysłowych wszelkich niezbędnych informacji, a także precyzuje wiele kwestii, dzięki którym może zostać podniesiony zakres bezpieczeństwa użytkowania urządzeń stosowanych w instalacjach przemysłowych - dzięki temu linia produkcyjna jest po prostu lepsza.

Źródło:
imi-polska.pl