Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2013-04-19
Efektywne klimatyzatory do szaf sterowniczych grupy Pentair - McLean

Przegląd typów klimatyzatorów, obszary zastosowania


     Klimatyzatory przemysłowe grupy Pentair produkowane przez firmę McLean charakteryzują się wysokim współczynnikiem efektywności energetycznej który określany jest stosunkiem mocy chłodzenia do mocy pobranej z sieci zasilającej w celu jej uzyskania. Dla przykładu jeden z najbardziej popularnych klimatyzatorów typu V-Series do schłodzenia 1550 W pobiera z sieci 610W i współczynnik wydajności energetycznej wynosi 2,5. Uzyskanie takiej wydajności możliwe było między innymi dzięki zastosowaniu wirnikowego kompresora a jako medium chłodzące użyto przyjazny dla środowiska czynniki chłodzący R134a.

          Stosowanie klimatyzatorów w przemyśle jest istotne ze względu na wydłużenie żywotności nieraz bardzo drogich urządzeń na liniach technologicznych i minimalizuje ryzyko ich awarii z powodu przegrzania. Należy pamiętać bowiem iż podwyższenie temperatury pracy urządzeń elektronicznych o 10 stopni Celsjusza skraca ich żywotność o połowę co przedstawia poniższa tabelka:

tabelka - żywotność elektroniki.jpg
tabelka - żywotność elektroniki.jpg

 

Poniżej opisano najważniejsze cechy i możliwości danej grupy klimatyzatorów McLean.

SPECTRACOOL

     Najbardziej wszechstronna grupa klimatyzatorów o mocach od 1347W do 5900W którą można podzielić na te do zastosowań w aplikacjach wewnątrz budynków oraz na zewnątrz.

Modele do zastosowań zewnętrznych posiadają zakres temperatur pracy od -40C do 55C i oprócz funkcji chłodzenia wyposażone są w opcję grzania. Wszystkie komponenty użyte do konstrukcji wykonane są z materiałów odpornych na korozję  a w razie potrzeby cała obudowa klimatyzatora może być wykonana ze stali nierdzewnej. Klimatyzatory zewnętrzne posiadają podgrzewanie kompresora, kontrolę ciśnienia, przycisk awaryjny i spełniają  wymagania Telcordia GR-487.

Klimatyzatory SPECTRACOOL do zastosowań wewnętrznych charakteryzują się aktywnym zarządzaniem kondensatem co eliminuje potrzebę odprowadzania skroplin.

 

klimatyzator Spectracool.jpg
klimatyzator Spectracool.jpg

 

Dzięki osobnemu obiegowi powietrza chłodzącego wewnątrz szafy i zewnętrznego zapewniony jest stopień ochrony IP56 UL Type 12/3R/4. Klimatyzatory serii SPECTRACOOL posiadają ciekawy przemysłowy wygląd, ich osłony w całości wykonane są ze stali co zabezpiecza je przed przypadkowymi uszkodzeniami jak w przypadku osłon plastikowych a większość śrub łączeniowych została w miarę możliwości ukryta. Bardzo ciekawie rozwiązano sposób montażu klimatyzatora do szafy który można montować bezpośrednio na ściance czy drzwiach obudowy lub też zamontować nieco wewnątrz obudowy aby jego obrys zbytnio nie wystawał za szafę. Wewnętrzna część obudowy wyposażona jest dodatkowo w specjalne haki ułatwiające montaż klimatyzatora. Wbudowany termostat oraz zintegrowany z klimatyzatorem wyświetlacz z przodu obudowy pozwala na bieżące monitorowanie parametrów powietrza wewnątrz urządzenia. W przypadku przekroczenia zadanej wartości temperatury użytkownik jest o tym informowany. Klimatyzatory SPECTRACOOL posiadają także funkcję automatycznego wyłączenia w przypadku otwarcia drzwi. W celu uzyskania maksymalnej wydajności chłodzenia, urządzenia wyposażono dodatkowo w aluminiowe filtry.

     Seria klimatyzatorów SPECTRACOOL przeznaczona jest do aplikacji związanych z automatyką przemysłową, telekomunikacją, militarnych czy systemach dla oczyszczalni ścieków.

V-Series

     Grupa klimatyzatorów V-Series przeznaczona jest do zastosowań wewnątrz budynków dla zakresu temperatur pracy do 55C. Posiadają solidną konstrukcję obudowy wykonaną w całości ze stali i zapewniającą stopień ochrony IP-56 zabezpieczający skutecznie przed zabrudzeniami kurzem i wodą. Do chłodzenia wykorzystano rotacyjny kompresor klasy T3 pozwalający zwiększyć efektywność chłodzenia o 50% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań oraz posiadają unikalny pasywny system zarządzania kondensatem. W standardowej ofercie modele V-Series dostępne są o mocach od 300W do 2000W. Nowinką konstrukcyjną jest tu możliwość pracy bez potrzeby stosowania dodatkowych filtrów nawet w bardzo zabrudzonym środowisku co jest możliwe dzięki specjalnej powłoce na skraplaczu. W razie zabrudzenia wystarczy po odkręceniu zewnętrznej pokrywy klimatyzatora przepłukać skraplacz wodą pod ciśnieniem w celu pozbycia się ewentualnego zabrudzenia. Obudowa ponadto jest przygotowana na stosowanie filtrów w razie potrzeby które wsuwa się w łatwy sposób pod pokrywę. Klimatyzatory typu V-Series posiadają certyfikaty CE, GOST i przeznaczone są do aplikacji dla przemysłu motoryzacyjnego, systemów pakowania, systemach produkcji papieru, magazynowania i innych.

T-Series

     Grupa klimatyzatorów T-Series charakteryzuje się szerokim zakresem mocy i dostępne modele zaczynają się już od mocy 235W a najmocniejszy klimatyzator tej serii posiada moc chłodzącą nieco ponad 15 KW. Wszystkie klimatyzatory z tej serii dzięki ogrzewaniu kompresora przeznaczone są do pracy w zakresie temperatury od -40C do +55C i oprócz funkcji chłodzenia posiadają także funkcje grzania. Poziom hałasu mierzony z odległości 1,5 metra dla klimatyzatora 235W to 63dB natomiast dla modelu o mocy 15kW poziom hałasu wynosi 68dB. Seria T-Series podobnie jak SPECTRACOOL wyposażona jest w podwójny wentylator skraplacza w celu zapewnienia redundancji i niezawodności działania. Spełniane standardy i certyfikaty to UL/cUL Listed, CE, Telcordia GR-487, Type 12/3R/4 oraz Type 4X dla wersji ze stali nierdzewnej. Główne przeznaczenie T-Series to aplikacje automatyki przemysłowej, Telekomunikacji, systemach bezpieczeństwa i obronności, systemy pakujące.

Klimatyzatory dachowe

     Znajdują zastosowanie najczęściej tam gdzie nie ma miejsca z boku obudowy na zamontowanie klimatyzatora. Z przodu znajduje się panel sterowania do ustawienia żądanej temperatury wraz z wyświetlaczem informującym o aktualnych warunkach. Bezpośrednio z magazynu dostępne są modele o mocach 645W, 967W ze stopniem ochrony Type 12.

PROAIR

     Seria przeznaczona do najbardziej wymagających warunków takich jak przemysł spożywczy gdzie istnieje potrzeba częstego mycia urządzeń pod ciśnieniem. Stosowana także w środowiskach szczególnie narażonych na korozję. Wszystkie wersje do zastosowań wewnętrznych posiadają standardowo elektromechaniczny termostat oraz tłumik przepięć. Spełniane certyfikaty i standardy to Type 12/3R/4 oraz Type 4X dla wersji ze stali nierdzewnej.

 

przegląd rodzajów klimatyzatorów.jpg
przegląd rodzajów klimatyzatorów.jpg

 

 

Każdy z modeli klimatyzatorów przed wysyłką jest funkcjonalnie testowany przez producenta tak aby klient miał pewność iż otrzymuje pełno sprawny produkt.

Stosowanie wydajnych klimatyzatorów firmy McLean pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej oraz zapewnienie odpowiednich warunków pracy urządzeń.

     Dużą zaletą klimatyzatorów firmy McLean jest to iż standardowe modele oraz części zamienne są dostępne bezpośrednio z magazynów w Niemczech i Polsce dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić krótkie czasy dostaw. Klienci firmy CSI posiadają dodatkowo możliwość uzyskania kompleksowego doradztwa technicznego na temat doboru, instalacji i stosowania klimatyzatorów.

 Firma McLean należąca do grupy Pentair to lider na rynku amerykańskim rozwiązań klimatyzacji do szaf sterowniczych, elektrycznych i szeroko pojętej automatyki przemysłowej, posiadający ponad 30 letnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Szafy z wymiennikiem 20kW, 40kW LHX20, LHX40.jpg
Szafy z wymiennikiem 20kW, 40kW LHX20, LHX40.jpg

 

 

Autor:
CSI
Źródło:
CSI
Dodał:
CSI S.A.

Czytaj także