Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-04-06
Efektywne ukosowanie dużych płatów blach

Płaty blach wykorzystane są często to wytwarzania konstrukcji wielkogabarytowych jak sekcje okrętowe, kontenery, pojemniki, wierze wiatrowe, czy zbiorniki. W przypadku gdy ścianki tego typu blach mają większe grubości (powyżej 10mm) i będą łączone (spawane) doczołowo, należy je odpowiednio przygotować – ukosować. W zależności od grubości ścianek blach oraz założonej technologii spawania, krawędzie blach muszą być ukosowane na V, Y, K, I , J/U.

W przypadku płatów blach z uwagi na gabaryty, proces przygotowania ich krawędzi może być żmudny i czasochłonny. Tak jest w przypadku metod manualnych, takich jak szlifowanie lub palniki gazowe czy plazmowe. Maszyny stacjonarne dają lepsze efekty, ale proces ich załadunku dużymi blachami jest czasochłonny i skomplikowany (czasami trzeba użyć suwnic i wyłączyć część hali produkcyjnej). Może zatem fazowarki ręczne? Niestety w przypadku grubszych blach są one również ciężkie w użyciu (operator musi pchać maszynę z dużym oporem).

Co zatem robić w przypadku chęci efektywnej obróbki krawędzi większych płatów blach przed spawaniem?

Rozwiązaniem mogą być samojezdne ukosowarki firmy Omca, które dostarcza inTechMET https://ukosowarki.com.pl/page/samojezdne-blach.

W ofercie znajduje się kilka rodzajów ukosowarek samojezdnych, które służą do
• Model 900 do ukosowania od góry pod kątem na V lub Y
• Model 930 do ukosowania blach od spodu na V, Y, K lub od czoła na I
• Modele 900 Plus do ukosowania pod dużym kątem celem wykonywania redukcji blach większej grubości
• Model 910 do usuwania wierzchniej warstwy blach platerowanych przed spawaniem
• Modele 920 do ukosowania grubszych blach na J/U przed spawaniem wąskoszczelinowym

Maszyny posiadają własny napęd oraz układ obróbczy operujący frezującą głowicą wolnoobrotową, wyposażoną w wymienne wielo-krawędziowe płytki skrawające.

Tego rodzaju układ pozwala na wydają obróbkę krawędzi dużych płatów blach, bez konieczności ich mocowania – Blachę należy ułożyć na podporach, a ukosowarka samojezdna będzie przemieszczała się wzdłuż ukosowanej krawędzi, pozycjonując się o nią. Operator nie męczy się a proces odbywa się wydajnie. Głowica frezuje krawędź z wysoką jakością, nie wymagającą dodatkowej obróbki po tym procesie (jak ma to miejsce po wypalaniu płomieniowym).

Dodatkowo warto wspomnieć, że fazowanie odbywa się „na zimno" tzn. bez wprowadzania dużej ilości energii cieplnej (jak to mam miejsce w metodach, gdzie stosowany jest palnik). Co za tym idzie – materiał nie zostaje zmieniony – nie następuje rozrost ziarna a tym samy osłabienie własności wytrzymałościowym materiału. Jest to szczególnie istotne przy blachach wysokowytrzymałych.

Tego rodzaju ukosowarek można używać niezależnie od rodzaju materiału, do stali konstrukcyjnych, wysokowytrzymałych, trudnościeralnych, pancernych, nierdzewnych i kwasoodpornych oraz stopów aluminium i miedzi.

Efektywność procesu fazowania ukosowarkami samojezdnymi jest również wysoka z uwagi na to, że blachy w szybki sposób układa się na podporach i można zacząć proces fazowania krawędzi. Nawet w przypadku nie idealnego podłoża, można zamówić maszynę z systemem amortyzacji, który będzie niwelował nierówności.

Proces fazowania ukosowarkami samojezdnymi dodatkowo – nie emituje szkodliwych dla środowiska i operatora : pyłu, nadmiernego hałasu, promieniowania cieplnego.

Na sam koniec – z uwagi na duża efektywność procesu (szybkość obróbki) oraz sztywność układu (ciężka maszyna mocno przytwierdzona do krawędzi) a więc niskie zużycie płytek skrawających, koszt obróbki meta blachy jest niski.

Autor:
inTechMET
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także