Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-28
Ile kosztuje migomat do aluminium? Rodzaje oraz ceny

migomat-do-aluminium.jpg

Migomat jest urządzeniem przeznaczonym do ręcznego spawania aluminium, stali oraz ich stopów z zastosowaniem techniki MIG/MAG. Można je wykorzystywać zarówno hobbystycznie, jak również do celów profesjonalnych.

 

Jak działa spawarka migomat?

Spawanie jest techniką łączenia metali stosowaną już od dziesięcioleci. Można wskazać na wiele technik spawania, a co za tym idzie - także różne typy urządzeń. Wśród najczęściej wykorzystywanych technik znajduje się tzw. spawanie metodą MIG/MAG, pochodzące od angielskiego "Metal Insert Gas/Metal Active Gas".

Migomat jest urządzeniem zbudowanym z:

  • stałonapięciowego źródła prądu,
  • układu sterującego,
  • podajnika drutu,
  • przewodu masowego oraz przewodu roboczego.

Dodatkowo kompletne stanowisko do spawania MIG/MAG powinno być wyposażone w:

  • drut spawalniczy pełniący funkcję elektrody topliwej,
  • gaz osłonowy aktywny lub obojętny.

Aby rozpocząć proces spawania należy wcisnąć przycisk na uchwycie, a następnie odpowiednio prowadzić palnik. Oczywiście przed inicjacją łuku należy odpowiednio ustawić parametry takie jak np. prędkość podawania drutu i napięcie spawania. Drut spawalniczy pełniący funkcję elektrody, pod wpływem ciepła łuku spawalniczego topi się, tworząc jeziorko spawalnicze, a po zastygnięciu spoinę. Gaz osłonowy chroni jeziorko spawalnicze przed wpływem czynników zewnętrznych. Prawidłowo przeprowadzony proces, gwarantuje wysoką jakość złącza spawanego i powtarzalność procesu.

 

Jaka spawarka do aluminium?

Wiemy już, jak działa spawarka migomat. Jednak czy jest to odpowiedni wybór do spawania aluminium? Oczywiście, że tak i dodatkowo to zależy. Nie każdy migomat będzie odpowiedni do spawania aluminium, a przy wyborze należy kierować się parametrami wyjściowymi oferowanymi przez urządzenie. Migomat do spawania aluminium, musi być też uzbrojony w specjalne rolki podajnika i wkład teflonowy. Dla uzyskania jak najlepszych efektów, warto wyposażyć się w urządzenie z funkcją podwójnego pulsu. Spawanie aluminium w metodzie MIG jest stosunkowo proste do opanowania i wysokowydajne. Przy wyborze spawarki do aluminium warto jednak wziąć pod uwagę spawarkę TIG AC. Pewne prace jak np. regeneracja felg aluminiowych, technologicznie wymagają metody TIG.

Profesjonalności bardzo często posiadają zarówno migomat, jak i spawarkę TIG, bowiem każda z nich może być dobrym wyborem w określonej sytuacji. Jeżeli zaś chodzi o hobbystyczne użytkowanie tego rodzaju urządzeń, warto przede wszystkim zadać sobie pytanie, z jakimi materiałami i detalami pracujemy najczęściej, a następnie na tej podstawie dokonać wyboru odpowiedniej spawarki.

 

Rodzaje spawarek typu migomat

Wśród migomatów można wskazać dwa typy spawarek:

- transformatorowe - jest to technologia, która powoli przechodzi już do historii. Niegdyś dostępne były tylko spawarki transformatorowe, ale wraz z rozwojem nowoczesnych technologii takich jak np. IGBT zostały wyparte przez urządzenia nowsze. Z pewnością zaletą urządzeń transformatorowych była prostota wykonania, niezawodność i odporność na trudne warunki pracy. Dobre migomaty transformatorowe potrafią przepracować po 20 lat, a nawet dłużej.

- inwerterowe - ta technologia już na dobre zdobyła branżę spawalniczą. Spawarki wykonane w tej technologii cechują znakomite parametry wyjściowe, niezawodność i wysoki cykl pracy. Nowoczesne migomaty wyposażone są też w szereg funkcji ułatwiających spawanie i poprawiających jakość złącza spawanego.

 

Ile kosztuje spawarka migomat?

Spawarka migomat może kosztować kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych. Skąd taka różnica w cenie? Wynika ona między innymi z tego, na jaki model urządzenia się zdecydujemy, z jego wydajności, a także zastosowanych technologii.

Przykładowo, w sprzedaży można znaleźć chociażby spawarki bezgazowe (czyli takie, dla których nie musimy zabierać ze sobą butli gazowej) - działające w oparciu o tzw. półautomatyczną metodę FLUX (FCAW). W swoim działaniu, urządzenie wykorzystuje samoosłonowy drut, jednak warto pamiętać, że spawarka bezgazowa nie sprawdzi się do każdego rodzaju materiału, a już na pewno nie jest to spawarka do aluminium.

Co oczywiste, spawarki do zastosowania hobbystycznego są zdecydowanie tańsze od tych, które mogą być wykorzystywane przez profesjonalistów. Najtańsze modele tego typu można kupić już za około 500 zł i większość z nich jest już w pełni wystarczająca do domowego użytku. Aby nabyć urządzenie o przeznaczeniu hobbystycznym i profesjonalnym, trzeba liczyć się z kosztem rzędu od 600 zł do około 2,5-3 tysięcy złotych. Jeśli zaś chodzi o migomaty dla profesjonalistów, ich koszt to około 3-5 tysięcy złotych i mogą one być wykorzystywane także w dość wymagających pracach. Najdroższe z kolei są urządzenia wykorzystywane w przemyśle ciężkim, przy spawaniu stalowych konstrukcji i w przemyśle stoczniowym - te migomaty wyróżniają się nie tylko sporym rozmiarem, ale również wysoką ceną, która plasuje się pomiędzy 25 a 50 tysięcy złotych.

Partnerem artykułu jest sklep handlowiec-rs.pl, który oferuje szeroki wybór spawarek.

 

Źródło:
handlowiec-rs.pl

Czytaj także